Το καθήκον του με 2-0 ο Ολυμπιακός κόντρα στον Άρη

Contra.gr

O Oλυμπιακός νίκησε 2-0 τον Αρη στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου χωρίς όμως να ενθουσιάσει με την απόδοσή του. Σισοκό και Νικολάου τα πρώτα γκολ τους με την κόκκινη φανέλα. Καλός, τηρουμένων των αναλογιών, ο Αρης του Νίκου Αναστόπουλου.

Σε ένα ματς με λίγες και καλές, όμως, φάσεις ο Ολυμπιακός ήταν ουσιαστικός, δεν κινδύνευσε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-1 (2-0 στο Καραϊσκάκης). Οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιξαν με τη φωτιά μετά το 65ο λεπτό, όμως ο νεαρός Νικολάου καθάρισε την πρόκριση στο 86ο λεπτό με γκολ-κεφαλιά.

ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ... ΣΟΥΠΑ

Ο Άρης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό παίζοντας αρκετά δυνατά, όμως οι ερυθρόλευκοι έχασαν δυο καλές στιγμές με τον Ελιουνούσι και στο 25' ο Αναγνωστόπουλος έδιωξε σε κόρνερ μία κεφαλιά του Ανσαριφάρντ. Νωρίτερα (16') οι κίτρινοι είχαν μία τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Ντούνης από καλό σημείο και χωρίς... ενόχληση δεν μπόρεσε να σουτάρει! Το πρώτο μέρος έκλεισε με ένα καλό σουτ του Σισοκό, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι.

ΕΔΙΩΞΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ, ΑΛΛΑ...

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον εξαιρετικό Σισοκό. Ο Ελιουνούσι έδωσε δεξιά στον Μανθάτη που αμέσως γύρισε στην μικρή περιοχή στον Ανσαριφάρντ. Αυτός έκανε κάτι σαν σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Σισοκό με πλασέ έκανε το 1-0 στο 50ο λεπτό.

Οι κόκκινοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ στο 65', όμως ο Καρντόσο, μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Ανσαριφάρντ, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Άρης στη συνέχεια έχασε δυο καλές στιγμές να φέρει το ματς στα ίσα, έχοντας κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Δυο φορές ο Μπαργκάν δεν... εκτέλεσε σωστά αν και σε καλή θέση.

Τελικά, το 2-0 διαμόρφωσε ο νεαρός Νικολάου που πήδηξε στο... Θεό μετά από κόρνερ του Σεμπά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Σισοκό, Νικολάου, Ρέτσος, Παρέδες (Φιγκέιρας 80'), Μάρτινς (Ρομαό 77'), Μπουχαλάκης, Ελιουνούσι (Σεμπά 71'), Μανθάτης, Ανσαριφάρντ, Καρντόσο.

ΑΡΗΣ (Αναστόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Τσουμάνης, Χαριτωνίδης, Ούγκο ντε Σόουζα, Νέτο (Καρβούνης 87'), Ντούνης (Παυλίδης 75'), Πίτου Γκαρσία, Καπνίδης, Μακουτά (Ανάκογλου 70'), Μπαργκάν.

Σκόρερ: 1-0 (Σισοκό 50'), 2-0 (Νικολάου 86').