Κόκκινη μαγεία

Sport 24

Ο Ολυμπιακός φόρεσε τη στολή εκστρατείας, έβαλε το μαχαίρι στα δόντια και βγήκε να παίξει στα πλέι οφ. Και έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από τον καθένα... Με δύναμη, ψυχή, θέληση μα πάνω απ' όλα με πλάνο και μυαλό, νίκησε με την Εφές και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της EuroLeague.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν ως βάση την άμυνα, βρήκαν επιθετικές λύσεις από 10 παίκτες και κυριάρχησαν απόλυτα απέναντι στους Τούρκους, που δεν ήταν προετοιμασμένοι για... πόλεμο στο ΣΕΦ. Οι 11.000 οπαδοί του Ολυμπιακού δημιούργησαν ιδανική ατμόσφαιρα, η ομάδα ανταποκρίθηκε και όλοι μαζί έδωσαν ραντεβού για την Παρασκευή. Η δουλειά δεν ολοκληρώθηκε ακόμα, είναι πολύ νωρίς και για πανηγυρισμούς και για χαμόγελα.

MVP

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έβγαλε εκτός παιχνιδιού τον Γκρέιντζερ με την άμυνά του, όμως έκανε και...μαγικά στην επίθεση. Εβαλε 4 τρίποντα, τα 3 θύμισαν... Στεφ Κάρι και ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Είχε 14 πόντους με 2/2 βολές, 0/1 δίποντα, 4/8 τρίποντα, πήρε 6 ριμπάουντ και είχε 14 στην αξιολόγηση.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έπαιξε υπό το βλέμμα του Γενικού Διευθυντή των Σαν Αντόνιο Σπερς και έδειξε πως είναι έτοιμος για ΝΒΑ. Ο Σφαιρόπουλος τον εμπιστεύτηκε για 25 πόντους και ο 23χρονος σέντερ κυριάρχησε απόλυτα. Είχε 11 πόντους με 1/2 βολές, 5/9 δίποντα, πήρε 7 ριμπάουντ και είχε 20 στην αξιολόγηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος συνολικά, όμως τον πιο καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα ριμπάουντ. Πήρε 41, τα 14 επιθετικά... Την ίδια ώρα η Εφές είχε μόνο 28... Ε, δεν χρειάζονται περισσότερα. Ειδικά από τη στιγμή που έκανε μόλις 10 λάθη και πήρε σκοράρισμα από 10 παίκτες του. Μόνο ο Τολίπουλος δεν έβαλε καλάθι, ενώ ο Γιανγκ δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να βάλει 42 πόντους, παρότι ο Σπανούλης ήταν άποντος και ο Πρίντεζης έβαλε μόνο ένα καλάθι. Είχε όμως πολλούς παίκτες που πήραν διαδοχικά τα ηνία και του έδωσαν ασφάλεια στην επίθεση. Οσο για την άμυνα; Ηταν φοβερή, ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η Εφές έβαλε μόνο 11 πόντους. Στη δεύτερη περίοδο οι διαιτητές έγιναν πιο... ευαίσθητοι, σφύριξαν περισσότερα φάουλ και κάπως έτσι οι Τούρκοι έφτασαν στους 31...

Μόνο που ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά καλός στην επίθεσή του. Την αρχή έκανε ο Βαγγέλης Μάντζαρης με δύο τρίποντα αλά... Στεφ Κάρι, που έκαναν το 14-7 στο 6' και είχαν ως συνέπεια το 18-11 του δεκαλέπτου.

Ο Γουότερς πήρε τη σκυτάλη με 6 συνεχόμενους πόντους και ο Ολυμπιακός διατήρηση το προβάδισμα, ενώ όταν πήρε... μπρος και ο Γκριν με τον Παπανικολάου, οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο. Το 29-19 έγινε στο 14', το 38-25 στο 17', για να φτάσουμε στο 42-31 του πρώτου μέρους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα ήταν το σήμα κατατεθέν, απλά άλλαξαν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση. Ο Σπανούλης μπήκε στο παιχνίδι με 6 συνεχόμενους πόντους, ο Πρίντεζης τον ακολούθησε κι έτσι έγινε το 55-37 στο 24' και το 57-40 στο 26'. Οταν δε μείωσε η Εφές σε 59-47 με... τρελά καλάθια από Γκρέιντζερ και Ερτέλ, ήρθε πάλι ο Μάντζαρης με 5 συνεχόμενους πόντους να κάνει το 64-47 στο 29'.

Στο 30' το σκορ ήταν 67-50, αλλά στο 31' εγινε 67-56 και αμέσως ο Σφαιροπουλος πήρε τάιμ άουτ. Το δύσκολο τρίποντο του Γκριν έκανε το 70-56 και ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο ως το τέλος, η διαφορά έφτασε και στους 21 (87-66), για να τελειώσει το ματς με σκορ 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 67-50, 87-72

Πηγή: Sport 24