ΠΑΟΚ αφεντικό στην Τούμπα, 2-0 τον Ολυμπιακό με Σάχοβ, Πρίγιοβιτς

Sport24

Μετά από τρία χρόνια ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες επί του Ολυμπιακού στην Τούμπα, κερδίζοντας τους «ερυθρόλευκους» με 2-0. Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος, όταν μέσα σε 7 λεπτά πέτυχε δύο γκολ, με σκόρερ του Σάχοβ (53’) και Πρίγιοβιτς (60’), ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ σε 9 ματς με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Οι Δικέφαλος είχε συγκέντρωση, καθαρό μυαλό και «χτύπησε» άριστα στις αδυναμίες του Ολυμπιακού στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι», από την πλευρά τους, μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι, είχαν δύο φορές την ευκαιρία να ανοίξουν τον σκορ με τον Σισοκό στο 3’ και τον πιο απειλητικό παίκτης τους, τον Ανσαριφάρντ, στο 7’ (ο Γλύκος έκανε τραγικό λάθος το οποίο διόρθωσε με την απόκρουση στο τετ-α-τετ), δεν τα κατάφεραν και από τα μέσα του πρώτου μέρους ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανακτά τα ηνία του αγώνα.

Ο Δικέφαλος θα μπορούσε να πετύχει και ακόμη μεγαλύτερη νίκη αν η μπάλα δεν έβρισκε στο δοκάρι μετά το σουτ του Ουάρντα στο 92’. Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στην Τούμπα, χωρίς ακρότητες, έδωσε ώθηση στον ΠΑΟΚ να φτάσει στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έριξε για πρώτη φορά τη διαφορά βαθμών από τον Ολυμπιακό σε μονοψήφιο αριθμό (-8) και παράλληλα δίνει την ευκαιρία στον Πανιώνιο αν κερδίσει την Κυριακή την ΑΕΚ να φτάσει στο -4 από την κορυφή.

"Καθάρισε" σε επτά λεπτά

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Βλάνταν Ίβιτς επέλεξε τον Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, τους Βαρέλα και Μαλεζά κεντρικό αμυντικό δίδυμο, τον Μάτος δεξί μπακ και αριστερό τον Κρέσπο, παίζοντας πιο αμυντικά από αυτή την πλευρά. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής οι Σάχοβ και Τσίμιροτ ήταν τα κεντρικά χαφ και μπροστά τους ο Ουάρντα ως επιτελικός μέσος, παίζοντας δίχως καθαρόαιμο κόφτη. Αριστερά ήταν ο Ενρίκε, δεξιά ο Κάμπος και στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Πρίγιοβιτς.

Με 4-2-3-1 παρατάχθηκε και ο Ολυμπιακός. Ο Ρέτσος πήρε τη θέση του απόντα Ντα Κόστα δίπλα στον Μποτία και μπροστά από τον Λεάλι, στο δεξί άκρο επιλέχθηκε ο Φιγκέιρας και στο αριστερό ο Σισοκό. Ρομαό και Ανδρούτσος ήταν οι δύο χαφ μπροστά από τους στόπερ, ενώ ο Φορτούνης κινούταν μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου. Ο Σεμπά κάλυπτε το αριστερό άκρο της επίθεσης, ο Ελιουνούσι το δεξί, ενώ στην κορυφή ήταν ο Ανσαριφάρντ.

Φουριόζος στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Ανσαριφάρντ μπήκε στην μεγάλη περιοχή απ' τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, με τον Σισοκό να επιχειρεί το σουτ και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, ύστερα από παρέμβαση του Βαρέλα. Στο 7ο λεπτό οι "ερυθρόλευκοι" είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν έγινε επικίνδυνο 1-2 του Γλύκου με τον Σάχοφ μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Φορτούνης τσίμπησε την μπάλα που πήγε στον Ανσαριφάρντ και ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ διόρθωσε το λάθος του αποκρούοντας το τετ α τετ με τον Ιρανό. "Κλειδί" σε αυτά τα πρώτα λεπτά ήταν η πίεση ψηλά που ασκούσε ο Ολυμπιακός. Στο 13΄ ο Ανσαριφάρντ είδε εκτός θέσης τον Γλύκο και επιχείρησε να τον αιφνιδιάσει με μακρινό σουτ, που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μετά το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού άρχισε να συνέρχεται κάπως ο ΠΑΟΚ, ισορροπώντας και παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ σταμάτησε να απειλείται μετά το επιθετικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού.

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα υπήρξε και η πρώτη ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Άρχισε με ένα φάουλ του Φιγκέιρας στον Ενρίκε, που έφερε και την πρώτη κίτρινη κάρτα και ακολούθησε "κοκορομαχία" ανάμεσα σε Ουάρντα και Ρομαό. Γλύτωσαν πάντως και οι δύο παίκτες από κάρτες (ο Ρομαό από κόκκινη και ο Ουάρντα από κίτρινη). Η πρώτη φάση στην οποία η άμυνα του Ολυμπιακού αισθάνθηκε κάπως τον ΠΑΟΚ, σημειώθηκε στο 28ο λεπτό, όταν ο Κάμπος έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, συγκλίνοντας, όμως του σουτ του με το αριστερό σταμάτησε στο πόδι του Ρέτσου, που απομάκρυνε. Στα μέσα περίπου του πρώτου μέρους, ο Μπέντο άλλαξε πλευρά στους Ελιουνούσι και Σεμπά, φέρνοντας τον πρώτο αριστερά και μεταφέροντας τον δεύτερο δεξιά.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο ματς ήρθε στο 34, όταν ο Κάμπος έκλεψε την μπάλα από τον Ρέτσο και έφυγε ταχύτατα προς την περιοχή του Ολυμπιακού, όμως του σουτ του έφυγε άουτ, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λεάλι. Στο επόμενο λεπτό ο Σάχοβ μπήκε στην περιοχή από δεξιά και γύρισε παράλληλα στον Ουάρντα που από το ύψος του πέναλτι δεν έπιασε καλά το σουτ στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Μετά το εκρηκτικό δίλεπτο του ΠΑΟΚ ο Μπέντο επανέφερε τους Ελιουνούσι και Σεμπά στις αρχικές τους θέσεις. Στο 38΄ ο ΠΑΟΚ είχε νέα αξιόλογη φάση, με κεφαλιά του Βαρέλα μετά από κόρνερ που κατέληξε άουτ. Στο 40΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα ο Πρίγιοβιτς βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή του Ολυμπιακού όμως δεν έπιασε καλή την κεφαλιά όπως θα ήθελε. Ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή μετά από αρκετή ώρα στο 42΄, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από πλάγια θέση στα αριστερά που πέρασε επικίνδυνα άουτ στην απέναντι γωνία του Γλύκου. Στο 45΄ έγινε η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου 45λέπτου, με τον Ενρίκε να παίρνει κεφαλιά πάσα από τον Πρίγιοβιτς αλλά να σουτάρει ψηλά και άστοχα μπαίνοντας στην περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές και η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 48΄ για τον ΠΑΟΚ, με ένα ανάποδο ψαλίδι του Ενρίκε μετά από σέντρα του Ουάρντα, που ήταν αδύναμο και κατέληξε στον Λεάλι. Βέβαια, για τον "Δικέφαλο" υπήρξε εσωτερική αλλαγή, με τον Κάμπος να πηγαίνει στον άξονα και τον Ουάρντα να μεταφέρεται δεξιά.

"Καυτό" επτάλεπτο και 2-0 ο ΠΑΟΚ

Στο 53ο λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με γκολ του Σάχοβ. Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαλεζάς πήρε την κεφαλιά, ο Λεάλι απέκρουσε, αλλά ο Σάχοβ πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο ΠΑΟΚ είχε μπει πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί με μία στημένη φάση. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει μετά το γκολ που δέχτηκε, όμως ο ΠΑΟΚ μόλις βρήκε κενό χώρο στην "ερυθρόλευκη" άμυνα "χτύπησε" για δεύτερη φορά. Ο Τσίμιροτ έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Ενρίκε στα αριστερά, ο Βραζιλιάνος "έσπασε" έξυπνα την μπάλα παράλληλα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο επερχόμενος Πρίγιοβιτς πλάσαρε στα δίχτυα διαμορφώνοντας δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ.

Μετά το δεύτερο γκολ είχε μια καλή φάση για να μειώσει άμεσα και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με σέντρα του Φιγκέιρας από δεξιά, μπέρδεμα του Γλύκου με τον Μάτος και απομάκρυνση του Βραζιλιάνου σε κόρνερ, λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 73΄ ο Ίβιτς έδειξε ότι αυτό που τον ένοιαζε από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν να διατηρήσει το καθαρό σκορ η ομάδα του και αντικατέστησε τον Κάμπος με τον Κάτσε. Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός από τις πολλές διακοπές στο παιχνίδι. Η συνέχεια του ντέρμπι δεν είχε τον ίδιο υψηλό ρυθμό καθώς υπήρξαν αρκετές διακοπές στο ματς από φάουλ και...κούραση, με πιο χαρακτηριστική περίπτωση του Ουάρντα που δύο φορές έπεσε κάτω με κράμπα. Ο Ολυμπιακός με τις αλλαγές του Μπέντο έφερε κάποιες φορές την μπάλα στην περιοχή του Γλύκου, χωρίς όμως να κάνει τη μεγάλη φάση, ενώ είχαμε και ένα στιγμιότυπο για highlight. Ο Λέοβατς πήρε κίτρινη κάρτα πριν καν μπει στο παιχνίδι στο 78΄, γιατί βιάστηκε να πατήσει στο χορτάρι στη φάση της αλλαγής του.

Στο 85΄ έγινε ένα σουτ από τον Πρίγιοβιτς που μπλόκαρε ο Λεάλι. Στο 87΄ μια κεφαλιά του Καρντόσο μετά από κόρνερ του Φορτούνη πέρασε πάνω από την εστία του Γλύκου. Στο 90΄ ένα σουτ του Φιγκέιρας έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γλύκου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ουάρντα έπιασε ένα φοβερό σουτ, ο Λεάλι βρήκε την μπάλα ελάχιστα και αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, στερώντας από τον Αιγύπτιο το 3-0. Στα υπόλοιπα λεπτά των καθυστερήσεων (5 συνολικά) μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη στο ντέρμπι με 2-0 επί του Ολυμπιακού στην Τούμπα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ. Ο Σάχοβ άνοιξε το σκορ σε κομβικό σημείο και έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ εκμεταλλευτεί την ορμή που δημιούργησε και να πετύχει δεύτερο τέρμα, καθαρίζοντας το ντέρμπι.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Κύζας. Η διαιτησία του Δραμινού απασχόλησε λιγότερο από κάθε άλλη τα προηγούμενα χρόνια στη διάρκεια του ντέρμπι και αυτό αποτελεί από μόνο του ένα πειστήριο ότι τα πήγε καλά. Σωστές οι υποδείξεις στα οφσάιντ από τους βοηθούς του, έχασε μια-δυο κάρτες αλλά με βάση το βαθμό δυσκολίας του αγώνα

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Όχι μόνο λόγω των γκολ αλλά και της συνολικής παρουσίας τους στο παιχνίδι, θα πρέπει να επιλέξουμε μεταξύ των δύο σκόρερ, Σάχοβ και Πρίγιοβιτς. Αν και ο Σέρβος έκανε πολλές δουλειές μέσα στο γήπεδο (βοήθησε και ανασταλτικά στα στημένα), θα επιλέξουμε τον Ουκρανό γιατί η ικανότητά του να έρχεται από πίσω ως κρυφός φορ έφερε το πρώτο, καθοριστικό για την εξέλιξη του ντέρμπι γκολ. Να υπογραμμίσουμε ακόμη το ανέβασμα του Τσίμιροτ στο δεύτερο μέρος, που έπαιξε καταλυτικό ρόλο.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η συγκέντρωση και η ηρεμία των παικτών του ΠΑΟΚ (βοήθησε σε αυτό η πολύ καλή ατμόσφαιρα της Τούμπας) τους επέτρεψε αρχικά να ξεπεράσουν το εκρηκτικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στη συνέχεια να επιβληθούν και να βρουν το καθαρό μυαλό για να χτυπήσουν την αδύναμη άμυνα του Ολυμπιακού.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η κάκιστη λειτουργία του Ολυμπιακού στα μετώπισθεν. Η άμυνα των "ερυθρολεύκων" πιάστηκε κοιμώμενη χάνοντας τα μαρκαρίσματα στη φάση του πρώτου γκολ, ενώ και στο δεύτερο γκολ, κανείς δεν είχε το καθαρό μυαλό να μαρκάρει τον Ενρίκε όταν του έκανε την πάσα ο Τσίμιροτ.

Πηγή: Sport24.gr