Πολύ σκληρή για να πεθάνει! Αήττητη ΑΕΚ

Contra.gr

Η ΑΕΚ γέλασε τελευταία στο μεγάλο ντέρμπι των Δικεφάλων για την stoiximan.gr Basket League. Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντίξον και Ούκιτς στο 4ο δεκάλεπτο η Ενωση νίκησε 78-71 τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έμεινε αήττητη κάνοντας το "6 στα 6".

Γαντζώθηκε στην κορυφή και αρνείται να την εγκαταλείψει... Η ΑΕΚ ήταν σταθερά πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα στο "ντέρμπι των Δικεφάλων" απέναντι στον ΠΑΟΚ, όμως το φινάλε βρήκε την ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς να πραγματοποιεί σπουδαία ανατροπή και να παίρνει μία μεγάλη νίκη (78-71) που της επιτρέπει να διατηρεί το απόλυτο στη φετινή Stoiximan.gr Basket League.

Στο 26' 16'' είδε τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (53-43) και στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν αβαντάζ πέντε πόντων (58-53) όμως κάπου εκεί γύρισε το κουμπί και όλα άλλαξαν.

Οι "κιτρινόμαυροι" έκαναν επιμέρους σκορ 14-1 στα πρώτα 5,5 λεπτά της τελευταίας περίοδου και με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει το πρώτο του σουτ εντός πεδιάς 2' 49'' πριν το τέλος δεν υπήρχε περίπτωση να της αφήσει να γλιστρήσει από τα χέρια της το 6ο διαδοχικό ροζ φύλλο αγώνα από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Ο Ούκιτς ήταν καταλυτικός σε αυτό το διάστημα με πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση και κρίσιμα σουτ ενώ ο Ντίξον απέδειξε για ποιο λόγο θεωρείται ο μεγάλος ηγέτης για την ομάδα του, ευστοχώντας σε τρομερό τρίποντο υπό πίεση με λιγότερο από ένα λεπτό για το τέλος που ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι για την ομάδα του.

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 7 (8 ριμπ.), Κόνιαρης, Τέιλορ 5, Γλυνιαδάκης 15, Σάιμπερτ 10 (2), Τσόχλας, Μιλιένοβιτς 4, Μπράιαντ 17 (3), Πέινερς 13, Κλάντον

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 11 (15 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ουίλιαμς 12 (4), Σάκοτα 9, Ντίξον 22 (3), Λαρεντζάκης, Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 8