Κύπελλο Ελλάδας: Με ήρωα τον Σαράνοφ που έπιασε πέναλτι στο 123' η Λαμία απέκλεισε τον Άρη με 1-0

LAMIA ARIS
LAMIA ARIS
Eurokinissi Sports

Η Λαμία πέτυχε το ακατόρθωτο, το θαύμα και απέκλεισε τον Άρη στον δεύτερο προημιτελικό του κυπέλλου, με ένα γκολ του Τζανετόπουλου στην παράταση, νικώντας με 1-0 στην έδρα της.

Λέμε το ακατόρθωτο ή το θαύμα γιατί ο Άρης, έχασε 2! πέναλτι και αυτό φυσικά ήταν αρκετό για να χαθεί και η πρόκριση. Ένα πέναλτι έχασε στο 14’ με τον Καμαρά που έστειλε τη μπάλα άουτ και ένα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (123’ λεπτό) με τον Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος αν σκόραρε θα έδινε την πρόκριση στον Άρη με το εκτός έδρας γκολ.

Όμως την πρώτη φορά ο Καμαρά που ξεγέλασε τον Σαράνοφ, έστειλε την μπάλα άουτ και τη δεύτερη φορά ο γκολκίπερ της Λαμίας έκανε πάλι το θαύμα του και απέκρουσε το σουτ του Γκάμα, δίνοντας στην ουσία μαζί με τον Τζανετόπουλο που σημείωσε το γκολ στο 117’ την πρόκριση στην ομάδα του.

Ήταν το τρίτο 90λεπτο μεταξύ των δύο ομάδων που τελείωσε 0-0, ο ένας αγώνας ήταν για το πρωτάθλημα. Ο Άρης ήταν άξιος της μοίρας του, αφού του δόθηκαν δύο ευκαιρίες να πάρει την πρόκριση και οι παίκτες του τις πέταξαν στα…σκουπήδια.

Τώρα η Λαμία θα αγωνιστεί στον ημιτελικό με τον Παναθηναϊκό (εκτός απροόπτου), ο οποίος έχει επικρατήσει της Αναγγένησης Καρδίτας με 4-0 στο πρώτο ματς.

Αξίζουν συγχαρητήρια στη Λαμία για την προσπάθεια και την τεράστια πρόκριση, ενώ για τον Άρη τι να πει κανείς. Όπως είπα και πριν είναι άξιος της μοίρας του.