Λεβαδειακός και Λάρισα απέκλεισαν Αστέρα Τρίπολης και ΠΑΣ Γιάννινα αντίστοιχα από το κύπελλο

Οι δύο ομάδες διαμαρτυρήθηκαν έντονα, για τον καταλογισμό των πέναλτι.
Eurokinissi Sports

Δύο ομάδες της Σούπερ Λιγκ, έμειναν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας από ομάδες μικρότερης κατηγορίας.

Ο Λεβαδειακός απέκλεισε τον Αστέρα Τρίπολης και η Λάρισα τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Αρχικά ο Λεβαδειακός με ένα γκολ του Νίκα στις καθυστερήσεις (97’) επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και θα συνεχίζει στην διοργάνωση στη φάση των «16», ενώ η ομάδα της Τρίπολης έμεινε εκτός διεκδίκησης.

Στον άλλο αγώνα, μεταξύ Λάρισας και ΠΑΣ Γιάννινα, αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου, αφού έδωσε από ένα πέναλτι στην κάθε ομάδα, τα οποία μετατράπηκαν σε γκολ και ο κανονικός αγώνας τελείωσε 1-1.
Οι δύο ομάδες διαμαρτυρήθηκαν έντονα, για τον καταλογισμό των πέναλτι, τα οποία όπως φάνηκε από τα ριπλέϊ, δεν υπήρχαν, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Στην παράταση το σκορ δεν άλλαξε και στα πέναλτι η Λάρισα επικράτησε 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και προκρίθηκε στη φάση των «16».