Μουντιάλ: Πρόκριση-θρίλερ για Αργεντινή και Πολωνία (Βίντεο)

Το Μεξικό αν και νίκησε με 2-1 την Σαουδική Αραβία αποκλείστηκε στην ισοβαθμία από την Πολωνία στον Γ' όμιλο.
Λιονέλ Μέσι και Ρόπερτ Λεβαντόφσκι συνεχίζουν στην φάση των "16" του Μουντιάλ.
Issei Kato via Reuters

Ο Λιονέλ Μέσι αστόχησε σε πέναλτι, αλλά η Αργεντινή κέρδισε την Πολωνία με 2-0 την Τετάρτη χάρη στα γκολ που πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέξις Μακ Αλιστερ και ο Χουλιάν Αλβάρες και προκρίθηκε στους “16” του Μουντιάλ μαζί με τους Πολωνούς του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Η Αργεντινή τερμάτισε στην πρώτη θέση του Γ′ Ομίλου και στη φάση των νοκ-άουτ θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία.

Παρά την ήττα της, η Πολωνία πέρασε ως η δεύτερη του ομίλου υπερτερώντας στη διαφορά τερμάτων του Μεξικού και θα παίξει στη συνέχεια με την κάτοχο του τροπαίου, Γαλλίας.

Ο Χένρι Μαρτίν και ο Λουίς Τσάβες σκόραραν μεν νωρίς για το Μεξικό στο δεύτερο ημίχρονο (47′ και 52′) αλλά η νίκη με 2-1 το βράδυ της Τετάρτης επί της Σαουδικής Αραβίας δεν ήταν αρκετή για τους ”τρι”.

Το Μεξικό προσπάθησε απεγνωσμένα στα τελευταία 20 λεπτά να πετύχει ένα ένα ακόμα γκολ για να πάρει την πρόκριση- Στο 87′ μάλιστα το τέρμα του Ουριέλ Αντούνα ακυρώθηκε ως οφσάιντ - αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Ο Σαλέμ
Αλνταουσαρί σκόραρε στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Λόγω της νίκης της Αργεντινής με 2-0 επί της Πολωνίας το Μεξικό δεν κατάφερε εν τέλει να προκριθεί για ένα γκολ από τον όμιλό του για πρώτη φορά από το Μουντιάλ του 1978.