"MAMBA" OUT

"MAMBA" OUT
Sport24.gr

Όσοι βρέθηκαν το βράδυ της Τετάρτης στο Staples Center, πήγαν για να παραβρεθούν στο αποχαιρετιστήριο πάρτι ενός εκ των κορυφαίων σκόρερς που έπαιξαν ποτέ μπάσκετ. Είδαν τελικά πολλά παραπάνω. Είδαν τον Kobe Bryant στην τελευταία, μεγαλειώδη παράσταση της καριέρας του. Είδαν τον Kobe να ντύνεται “Mamba” και να βάζει 60 πόντους, οδηγώντας παράλληλα τους Lakers στη νίκη επί της Utah με 101-96!

O Byron Scott είχε προαναγγείλει ότι θα παίξει τουλάχιστον 32 λεπτά. Έλα όμως που ο Kobe δεν ήθελε να βγει με τίποτα από το γήπεδο! Ήταν η βραδιά του. Η τελευταία του βραδιά στο άθλημα που αγάπησε και στο οποίο αφοσιώθηκε σε όλη τη ζωή του. Ήταν λοιπόν αποφασισμένος να φύγει προκαλώντας θόρυβο. Τι... θόρυβο; Πάταγο. Πέτυχε 60 πόντους με 22/50 σουτ και 10/12 ελεύθερες βολές, συμπεριλαμβανομένων και 17 στη σειρά στην τελευταία περίοδο, στο διάστημα που οι Lakers έκαναν την ανατροπή και νίκησαν τη Utah.

Το σόου του Kobe ανά περίοδο

“Επί 20 χρόνια όλοι μου έλεγαν: πάσαρε τη μπάλα. Σήμερα όλοι μου έλεγαν: μην πασάρεις” είπε γελώντας αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Kobe Bryant. Και αυτό ακριβώς έκανε! Ξεκίνησε το ματς με 0/5 σουτ, πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 7' και από εκεί και πέρα βρήκε ρυθμό. Πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους μέσα σε δύο λεπτά και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 15 και 5/13 σουτ. Πρόσθεσε άλλους εννέα (με 2/7 σουτ) στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Το μόνο στο οποίο έκατσε στον πάγκο.

Έβαλε 15 πόντους στην τρίτη περίοδο με 7/13 σουτ και μετέτρεψε σε προσωπική υπόθεση την τέταρτη. Η Utah είχε σταθερά το προβάδισμα (37-52 στο 22', 66-75 στο 36') σε όλο το ματς, αλλά στο τελευταίο δωδεκάλεπτο ο “Black Mamba” πήρε φωτιά. Ο 37χρονος σούπερ σταρ πέτυχε συνολικά 23 πόντους με 8/17 σουτ στα τελευταία 12 λεπτά της αναμέτρησης! Με 15 συνεχόμενους δικούς του πόντους οι Lakers πήραν το προβάδισμα (97-96) με 31,6'' να απομένουν. Αμέσως μετά έβαλε και τις δύο βολές που έκαναν το σκορ 99-96 στα 14,8''.

Το ιδανικό φινάλε

Με 4,1'' να απομένουν και το ματς να έχει κριθεί μετά το κάρφωμα του Clarkson, η Utah κάλεσε τάιμ άουτ και όλοι οι συμπαίκτες του Bryant έσπευσαν να τον αγκαλιάσουν στο κέντρο του γηπέδου. Μετά το τέλος του τάιμ άουτ ο Kobe μπήκε στο γήπεδο και έγινε αμέσως αλλαγή για να αποθεωθεί για άλλη μία φορά φορά από τον κόσμο. Για πολλοστή φορά σε μία βραδιά που ξεκίνησε με τέως και νυν συμπαίκτες να τον αποχαιρετούν μέσα από τα όμορφα και προσεγμένα videos που ετοίμασαν για αυτόν οι Lakers.

Ο Shaq, ο Fisher, o Durant, o Wade, o Nowitzki, o Popovich, o Garnett, o Anthony, o Curry, o LeBron, o Gasol. O Odom, o Phil Jackson, ακόμα και ο πιο πιστός super fan των Lakers, o Jack Nicholson, μίλησαν για τον Kobe. Τον αποχαιρέτησαν. Ο Magic Johnson τον παρουσίασε πριν από την έναρξη του αγώνα. Άπαντες προσπάθησαν να τον αγγίξουν, να τον αγκαλιάσουν μετά το τέλος της τελευταίας παράστασης της καριέρας του. Όλα τα ωραία τελειώνουν εδώ. Τελείωσαν σήμερα, έπειτα από 20 χρόνια καριέρας. Έτσι απλά. Όπως είπε και ο ίδιος, στην τελευταία φράση του απευθυνόμενος στο κοινό...