Ο Κενυάτης Μπρίμιν Μισόι είναι ο μεγάλος νικητής του Μαραθωνίου

Οι πρώτοι των 42.195 μ.

Ο Κενυάτης αθλητής Μπρίμιν Μισόι είναι ο μεγάλος νικητής στον 36ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας.

Ο μαραθωνοδρόμος κάλυψε την κλασική διαδρομή των 42 χλμ σε χρόνο 2.10.57, γνωρίζοντας την αποθέωση κατά την είσοδο και τον τερματισμό του στο στάδιο «Καλλιμάρμαρο».

Ο Κενυάτης είχε ξεχωρίσει από τους υπόλοιπους αθλητές και έχοντας σταθερό ρυθμό στα τελευταία χιλιόμετρα, τερμάτισε σε εξαιρετικά καλό χρόνο.

Ο Τέσφα Τορουνέχ ήταν δεύτερος με 2.12.52 και ο Αζμεράβ Τσερεμε τρίτος με 2.13.20.

Reuters

Στις γυναίκες νικήτρια του αγώνα αναδείχθηκε η Κενυάτισα Μουριούκι Ενγιαγουίρι, η οποία τερμάτισε σε 2:36.46. Δεύτερη ήρθε η επίσης Κενυάτισα Ρέμπι Τσερόνο με 2:38.54.

Μεγάλες εμφανίσεις Eλλήνων αθλητών

Εξαιρετικές επιδόσεις πραγματοποίησαν και οι Ελληνες πρωταθλητές.

Ο Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ) και φέτος τερμάτισε πρώτος, συνδυάζονταςτη νίκη με νέο ατομικό ρεκόρ. Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε σε 2.21.54 και άφησε στην ιστορία το 2.21.55, που είχε το 2016 στο Ντίσελνοτρφ.

Ο Χριστόφορος Μερούσης, κατέλαβε τη δεύτερη θέση μεταξύ των Ελλήνων με 2.23.43, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Ατομικό ρεκόρ πέτυχε και ο τρίτος της κατάταξης, Παναγιώτης Καραϊσκος, ο οποίος τερμάτισε σε 2.23.53.

Η Ελευθερία Πετρουλάκη του ΑΟ Μυκόνου τερμάτισε σε 2.46.09, επίδοση που της έδωσε τη νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη. Η Πετρουλάκη, παρά το γεγονός ότι δεν είχε εμπειρία στο αγώνισμα κατάφερε να κάνει καλή διαχείριση δυνάμεων και να φτάσει πρώτη στον τερματισμό.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Στεφανία Λεοντιάδου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με 2.48.54 και στην τρίτη η Φωτεινή Δαγκλή - Παγκότο (ΑΟ Κάλλιστος) με 2.50.09 και νέο ατομικό ρεκόρ.