Ούτε τώρα ο ΠΑΟΚ που σώθηκε στις "καθυστερήσεις" από το μεγάλο Πανιώνιο

Eurokinissi

Για ένα ακόμη ματς ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να νικήσει μακριά από τη Θεσσαλονίκη. Ο γενναίος Πανιώνιος γύρισε το ματς από 0-1 σε 2-1 και το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Δικέφαλος ήταν να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις.

Μόνο αυτήν η ομάδα έχει την ικανότητα να παίρνει τέτοια αποτελέσματα. Μόνο ο Πανιώνιος.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου παρατάχθηκε κόντρα στον πανίσχυρο Δικέφαλο του Βορρά χωρίς τον Μασούντ. Χωρίς τον Οικονόμου. Χωρίς τον Σιώπη επίσης. Ελειπε ένας κομβικός παίκτης από κάθε γραμμή.

Και σαν μην έφτανε αυτό, ο Ιστορικός έμεινε και πίσω στο σκορ στο ματς με το πέναλτι του Κουλούρη στο 42ο λεπτό ενώ είχε χάσει και τον Ταπόκο με τραυματισμό από το 15'!

Οποιαδήποτε άλλη ομάδα θα είχε διαλυθεί στους πέντε ανέμους! Οχι όμως αυτή. Οχι ο Πανιώνιος που κατέθεσε ψυχή στο δεύτερο μέρος. Ψυχή και ποδοσφαιρική γνώση.

Αφού λοιπόν ισοφάρισε στο 48' με τον Σπιριντόνοβιτς, έπαιξε άψογα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Εδωσε όλο το χώρο στον απείθαρχο τακτικά και άναρχο ΠΑΟΚ και προσπάθησε να χτυπήσει στους άπλετους κενούς χώρους.

Τον βοήθησε και ο προπονητής του από τον πάγκο. Γύρισε σε 3-5-2 το σύστημα στο 69' και στο 74' έβαλε τον ταχύτατο Γεσίλ για να κλέψει το ματς. Ο Γερμανός τον δικαίωσε με το γκολ στο 87' αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να κλέψει όλη την παρτίδα ο Πανιώνιος.

Ο ΠΑΟΚ έστω και στις καθυστερήσεις ισοφάρισε με τον Λέο Μάτος αλλά και πάλι το κυρίως ζητούμενο που ήταν επιτέλους μία νίκη μακριά από την Τούμπα δεν το κατέκτησε. Και όμως, είχε τις ιδανικές προϋποθέσεις. Αν όχι τώρα, πότε;

Οι συνθέσεις

Πανιώνιος: Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης (69' Κάργας), Ταπόκο (18' Πινιώτης), Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι (78' Γεσίλ).

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Τσίμιροτ (62' Πέλκας), Μακ (67' Πρίγιοβιτς), Κάμπος (84' Λημνιός), Ελ Καντουρί, Κουλούρης.

Πηγή: contra.gr