Θρίαμβος στο φινάλε για Bucks!

Sport24

Οι Bucks νίκησαν τους Bulls με καλάθι στην εκπνοή (δείτε το VIDEO) και μείωσαν τη σειρά στο 3-1. Καλός ο Γιάννης, όσο αγωνίστηκε.

Δεν ήθελαν να φύγουν από τα playoffs με τέσσερις ήττες σε τέσσερα ματς. Ηθελαν μια νίκη γοήτρου, ήξεραν ότι τους Bulls θα τους βρίσκουν μπροστά τους τα επόμενα χρόνια και στόχος τους ήταν να στείλουν ένα μήνυμα. Οι Bucks έπαιξαν σαν αγρίμια στο Game 4 και με καλάθι του Jerryd Bayless στο φινάλε (92-90) έδωσαν συνέχεια σε αυτή τη σειρά.

Οι σούπερ παγκίτες "φρέναραν" τον Αντετοκούνμπο

Η ομάδα του Milwaukee έκανε εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στην άμυνα. Επίσης, δεν τρόμαξε στα κρίσιμα σημεία. Δεν τρόμαξε ούτε από τον ασταμάτητο Jimmy Butler. Με rotation 9 παικτών ο Jason Kidd έκανε επίσης τρομερή δουλειά. Ο OJ Mayo (18 πόντοι, 4/6 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος, ο Dudley (13 πόντοι) και ο Bayless (10 πόντοι) έδωσαν λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο και κάπως έτσι καλύφθηκε η κακή βραδιά του Kris Middleton (10 πόντοι, 4/15 σουτ) και δεν χρειάστηκε να παίξει περισσότερο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (10 πόντοι, 3/7 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο).

Season-high σε... λάθη οι Bulls του σπουδαίου Butler

Την ίδια ώρα, οι Bulls τελείωναν το ματς με 26 λάθη (!) που είναι και τα περισσότερά τους τη φετινή σεζόν. Ο Butler (33 πόντοι, 7/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ) ήταν απολαυστικός, όχι όμως και ο Derrick Rose (14 πόντοι, 5/13 σουτ, 8 λάθη) που δεν έκανε εμφάνιση ανάλογη με εκείνη του Game 3. Ο Pau Gasol είχε μια καλή περίοδο, την τρίτη, ο Joakim Noah ήταν... ανάλατος και η ομάδα του Chicago έδειξε ένα άσχημο πρόσωπο, εν όψει της κόντρας της με τους Cavaliers του LeBron James. Διότι κακά τα ψέματα, πολύ δύσκολα θα μείνει εκτός συνέχειας. Εκτός κι αν οι Bucks κάνουν το θαύμα.

Το "νεκρό" διάστημα των Bulls στη δεύτερη περίοδο

Τι κι αν ξεκίνησαν με 8 λάθη στα πρώτα δέκα λεπτά, οι Bulls έδειξαν από νωρίς ότι στόχος τους ήταν να "καθαρίσουν" τη σειρά, χωρίς να χρειαστεί αυτή να γυρίσει στο Chicago. Είχαν το προβάδισμα, την ώρα που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βοηθούσε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού (4 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο στην πρώτη περίοδο) και με το δίδυμο Butler - Rose να κάνει τη διαφορά στην επίθεση, έκλεισαν το δωδεκάλεπτο μπροστά με 19-23.

Η 2nd unit των Bucks έκανε καλή δουλειά σε αντίθεση με εκείνη των Bulls, ισοφάρισε στο 29-29 με ένα επί μέρους 10-1 και εκνεύρισε τόσο τον Thibodeau, όσο και τον Brooks που είχε μια αψιμαχία με τον Bayless. O Mayo έβαλε άλλο ένα τρίποντο για το 40-30 και οι γηπεδούχοι έφτασαν το επί μέρους σκορ στο 21-2. Απίστευτο, ειδικά για μια ομάδα όπως αυτή του Chicago, να παθαίνει τέτοιο blackout. Παρόλα αυτά, ο Butler έβαλε τους Ταύρους ξανά στο παιχνίδι, έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση και έβαλε και τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου για το 50-50. Είχε ήδη φτάσει τους 23 με 8/12 προσπάθειες.

Η άνοδος του Gasol και το θρίλερ στο φινάλε

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτό που περιμέναμε. Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης. Ο Butler συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση, όμως αυτός που έκανε τη διαφορα, ήταν ο Pau Gasol. Είχε πετύχει 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε 10 σε αυτό το δωδεκάλεπτο. Ακόμη κι έτσι, οι Bucks το έκλεισαν έχοντας το προβάδισμα, με τον Γιάννη να κάνει καλή δουλειά και να "φοράει" το αγριεμένο πρόσωπο που τον χαρακτηρίζει τελευταία.

Κι ενώ ο Butler έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση, ήρθε ο Mayo για να βάλει πέντε σερί πόντους σε 30" και να κάνει το 80-73 για τους γηπεδούχους, στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Η ομάδα του Milwaukee ήταν συγκεντρωμένη στην άμυνα, ο Mayo έβαλε μεγάλο τρίποντο από τα 9 μέτρα, όμως οι διαιτητές το πήραν πίσω, ως εκπρόθεσμο. Και τι έγινε; Ο σκόρερ των Bucks έβαλε το ίδιο σουτ λίγο μετά, για το 90-84. Το κοινό ξέσπασε, σε μια πραγματικά απολαυστική στιγμή και οι Bulls μπήκαν για τα καλά σε μια λακούβα από την οποία δε μπορούσαν πλέον να βγουν.

Προτρέξαμε! Οι Ταύροι έκαναν ένα σερί 6-0 με τρίποντο του Rose και γκολ-φάουλ του Gasol, ισοφάρισαν (90-90) όμως στο τέλος έχασαν την ευκαιρία τους. Για την ακρίβεια, ο Rose έχασε τον Bayless, ο οποίος πήρε την πάσα από την επαναφορά (1.3" είχαν οι Bucks στη διάθεσή τους), απελευθερώθηκε κάτω από το καλάθι και έγραψε με ευκολία το τελικό 92-90.

Πηγή: Sport24.gr