Eurobasket: Ελλάδα - Ολλανδία 68-65

contra

Η Ελλάδα έβγαλε την... υποχρέωση στο αδιάφορο ματς με την Ολλανδία (68-65) και πλέον προετοιμάζεται για τον αγώνα με το Βέλγιο (Σάββατο, 15:30) για τη φάση των 16 του Ευρωμπάσκετ. Εκτός συνέχειας έμειναν οι Ολλανδοί.

Το ζητούμενο για την Εθνική σ' αυτό το παιχνίδι ήταν να βρει διάθεση κόντρα σε μία ομάδα που έπαιζε την ύπαρξή της στο τουρνουά. Δύσκολο. Ο Κατσικάρης προτίμησε να δώσει ανάσες στον Σπανούλη και εμπιστεύτηκε πιο ορθόδοξα σχήματα, η ομάδα του όμως δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Με μόλις 6/15 εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Ολλανδούς να εκμεταλλεύονται κάθε ευκαιρία που τους έδινε η ελληνική άμυνα, η Ελλάδα κυνηγούσε στο σκορ (12-15, 17-19).

Όταν η διαφορά ανέβηκε στους 6 υπέρ των "οράνιε" (17-23) θέση στο κουμάντο της Εθνικής πήραν οι Σλούκας και Μάντζαρης. Αίφνης η πεντάδα έγινε πιο αθλητική και με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ η Ελλάδα όχι μόνο μείωσε αλλά πέρασε και μπροστά (29-28, 34-31) παίρνοντας λύσεις από τις θέσεις 4 και 5 (Πρίντεζης και Κουφός). Και πάλι όμως η απόδοση δεν ήταν η ενδεδειγμένη.

Έστω και αγκομαχώντας, η Εθνική είχε τον τρόπο να μένει μπροστά στο σκορ. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου την βοήθησε έτσι ώστε να αποσπαστεί (40-34) η καλή της άμυνα. Στη συνέχεια ήρθε από τον πάγκο ο Περπέρογλου για να προσφέρει τέσσερις σερί πόντους (47-39) ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο-αλφάδι του Αντετοκούνμπο ο οποίος αγωνίστηκε για κάποια λεπτά ως τεσσάρι.

Όταν ο Κουφός διαμόρφωσε το 58-50 στο 34' με χουπ ο γόρδιος δεσμός και αυτής της νίκης φαινόταν ότι λύθηκε. Ο Σλούκας στη συνέχεια διαμόρφωσε το 61-50 αλλά οι Ολλανδοί μ' ένα 0-9 μείωσαν στο καλάθι 2:16 πριν από τη λήξη και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι από το πουθενά. Οι "οράνιε" μάλιστα αυτοκτόνησαν χάνοντας τέσσερις βολές πριν ο Μπουρούσης κάνει με τρίποντο το 64-59. Οι βολές του Σλούκα για το 66-62 έβαλαν οριστικά τους τίτλους τέλους.

Η καλύτερη πεντάδα

Δεν του βγαίνουν όπως θα ήθελε πολλά πράγματα στο παιχνίδι αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο προσπαθεί. Με την Ολλανδία έβαλε και εξωτερικά σουτ.

Συνεπής απόδοση από τον Κώστα Κουφό που όσο περνούν τα παιχνίδια δείχνει να προσαρμόζεται όλο και περισσότερο.

Ο Χενκ Νόρελ είναι ένας πραγματικά καλός παίκτης, άλλωστε δεν αγωνίζεται τυχαία στην Ισπανία.

Ο Γιάννης Μπουρούσης διασφάλισε τη νίκη με το τρίποντό του στο 39'.

Ο Σάρλον Κλουφ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ολλανδίας. Παίκτης που διαθέτει προσόντα.

Το φύλλο αγώνα

Η Εθνική διαφύλαξε με αρκετή δυσκολία είναι η αλήθεια το αήττητό της αλλά το σπουδαίο από αυτό το ματς ήταν άλλο. Ο Βασίλης Σπανούλης δεν χρειάστηκε να παίξει καθόλου σε μία προσπάθεια του Κατσικάρη να τον κρατήσει απολύτως φρέσκο ενόψει των νοκ-άουτ αγώνων στη Λιλ. Επίσης, πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής παιδιά όπως ο Περπέρογλου και ο Μάντζαρης που δεν είχαν παίξει πολύ μέχρι στιγμής έτσι ώστε το σύνολο του ρόστερ να διατηρείται σε μία σχετική εγρήγορση. Τα πραγματικά σημαντικά πλέον στον γαλλικό βορρά. Εκεί θα κριθούν όλα.

Πηγή: contra