Ένας είσαι Μέσι και θαυμαστά τα έργα σου

contragr

Ο Λιονέλ Μέσι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Παναμά για τη 2η αγωνιστική της φάση των ομίλων του Κόπα Αμέρικα και κατάφερε στα επόμενα 27 λεπτά να πετύχει τρία γκολ, βοηθώντας έτσι την "αλμπισελέστε" να θριαμβεύσει με 5-0 και να εξασφαλίσει από την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων την πρόκριση στους "8" της διοργάνωσης.

Ο 28χρονος άσος σκόραρε στο 68', 78' και 87', με τον Οταμέντι να ανοίγει το σκορ στο 7' και τον Σέρχιο Αγκουέρο να τον κλείνει στο 90'.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Μαρτίνο): Ρομέρο, Μερκάδο, Οταμέντι, Ρόχο, Φούνες Μόρι, Μαστσεράνο, Αουγκούστο Φερνάντες (61' Μέσι), Ντι Μαρία (43' Λαμέλα), Γκαϊτάν, Μπανέγκα, Ιγκουαΐν (76' Αγκουέρο).

ΠΑΝΑΜΑΣ (Γκόμες): Πενέδο, Μπαλόι, Λουίς Ενρίκες, Ματσάδο, Μίλερ, Γκόμες, Κούπερ (76' Αρόγιο), Κιντέρο, Γοδόι, Πέρες (75' Τεχάδα), Πιμέντελ (20' Καμάργκο).

Λύτρωση στο τέλος

Η Χιλή τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Βολιβία, έστω όμως και στην τελευταία φάση του αγώνα, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1, παραμένοντας ζωντανή στη "μάχη" της πρόκρισης.

Ο Αρτούρο Βιδάλ έκανε το 1-0 για τη Χιλή στο 46' και οι Βολιβιανοί απάντησαν στο 61' με τον Κάμπος. Το γκολ λύτρωση για τους κατόχους του Κόπα Αμέρικα πέτυχε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον διαιτητή να υποδεικνύει αμφισβητούμενο πέναλτι σε χέρι του Γκουτιέρες. Ο Βιδάλ ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΧΙΛΗ (Πίτσι): Μπράβο, Ίσλα (76' Φουενσαλίδα), Μεδέλ, Χάρα, Μποσεχούρ, Βιδάλ, Ερνάντες, Αρανγκουίθ, Αλέξις Σάντσες, Πινίγια (58' Βάργκας), Ορεγιάνα (58' Πουτς).

ΒΟΛΙΒΙΑ (Μπαλντιβιέσο): Λάμπε, Σααβέντρα, Εγκίνο, Έντουαρντ, Γκουτιέρες, Μπεχαράνο, Άρσε (54' Ραμάγιο), Μέλεαν, Κάστρο (58' Κάμπος), Σμέντμπεργκ-Νταλένσε, Ντουκ (82' Βεϊσάγα).

Πηγή: Contra.gr