Όλα μηδέν στην Λάρισα, ΑΕΛ-Παναθηναϊκός 0-0, σε ένα ματς με πολλά νεύρα

sport24gr

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν τα νεύρα, οι μονομαχίες και οι διαμαρτυρίες ΑΕΛ και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0 με το τελικό αποτέλεσμα να μην βολεύει καμία από τις δυο ομάδες. Και αυτό γιατί οι "βυσσινί" δεν ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας ενώ πλέον ο Παναθηναϊκός είναι στους εννιά πόντους από την κορυφή.

Η ΑΕΛ παρατάχθηκε από τον Σάκη Τσιώλη με ένα 4-2-3-1 με τον Ξενοδόχοβ κάτω από τα γκολπόστ και στην τετράδα της άμυνας τους Ρέντζα, Γκόλια, Φάρκα και Μονιάκη. Τα δυο αμυντικά χαφ ήταν οι Άντονι, Αναστασόπουλος και η τριάδα μπροστά τους από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Ντοντό, Ναζλίδης, Ντέλετιτς ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Καπός.

Από την άλλη ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε να λύσει ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής καθώς δεν αγωνίστηκε ο Ρόμπιν Λουντ λόγω γαστρεντερίτιδας. Ο 48χρονος τεχνικός από τη στιγμή που δεν είχε άλλο χαφ στην διάθεση του Ρέις (τιμωρημένος), Λεντέσμα (εκτός αποστολής), Γουακάσο (τραυματίας), επέλεξε να χρησιμοποιήσει στην θέση του τον Νίκο Μαρινάκη σε ένα ρόλο που δεν είχε αγωνιστεί ξανά έως τώρα.

Έτσι στο 4-4-2 με το οποίο κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο του AEL FC Arena ο Παναθηναϊκός ο Βλαχοδήμος βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ και στην τετράδα της άμυνας ήταν οι Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέντο και Χουλτ. Μπροστά τους ως αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Ζέκα, Μαρινάκης και στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής ο Μπουμάλ και αριστερά ο Βιγιαφάνιες. Ο Εμποκού έπαιξε λίγο πιο μπροστά τους, δίπλα στον Μπεργκ που ήταν στην κορυφή.

Τίποτα αξιόλογο στο πρώτο 45λεπτο, μόνο νεύρα και διαμαρτυρίες

Το πρώτο 45λεπτο δεν είχε να παρουσιάσει τίποτα αξιόλογο σε ότι είχε να κάνει με το αγωνιστικό κομμάτι. Και οι δυο ομάδες ήταν αρκετά κακές, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις και αλληλοεξουδετερώθηκαν. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε δημιουργία στο παιχνίδι του, του έλειπε και ένας χαφ που μπορούσε να δημιουργήσει, όπως ο Λουντ και έτσι έπαιζε με βαθιές μπαλιές και απομακρύνσεις χωρίς αποτέλεσμα. Το μόνο που έβλεπες ήταν μαρκαρίσματα, δυνατές μονομαχίες και νεύρα εκατέρωθεν. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 35' λεπτό δεν είχε γίνει ούτε σουτ προς την εστία των Ξενοδόχοβ, Βλαχοδήμου.

Το πρώτο σουτ καταγράφηκε στο 35', ήταν από τον Ναζλίδη, και έφυγε αρκετά έξω από την εστία του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού που δεν ανησύχησε. Δυο λεπτά αργότερα ο Φατιόν σούταρε από μακριά με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει πανεύκολα. Μάλιστα μέχρι το σφύριγμα του Παπαδόπουλου για να στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια δεν υπήρξε άλλη καλή στιγμή ή υποψία ευκαιρίας.

Μπήκε καλύτερα στο β' μέρος η ΑΕΛ

Οι δυο ομάδες μπήκες στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές αλλά οι "βυσσινί" ξεκίνησαν με μεγαλύτερη ορμή και απείλησαν την εστία του Παναθηναϊκού δημιουργώντας καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Βλαχοδήμου.

Αρχικά στο 46' ο Φατιόν έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή και σούταρε με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του τριφυλλιού. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ είχε την καλύτερη της ευκαιρία να προηγηθεί στο παιχνίδι. Ο Κουτρουμπής δεν απομάκρυνε σωστά με την μπάλα να φτάνει στον Ντέλετιτς ο οποίος έκανε το κοντρόλ έξω από την περιοχή και έπιασε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βλαχοδήμου.

Στο 53' ο Ναζλίδης πέρασε υπέροχα τον Χουλτ στα αριστερά με ντρίπλα κάτω από τα πόδια, έβγαλε και την σέντρα και ο Ντοντό πήρε την κεφαλιά νικώντας στον αέρα τον Κουλιμπαλί αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Καλύτερος με τις αλλαγές ο Παναθηναϊκός

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης έκανε δυο αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του με τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο αντί του Μπουμάλ στο 58' και του Λέτο αντί του Εμποκού στο 65'. Δυο αλλαγές που έκαναν καλύτερο το τριφύλλι και ισορρόπησε το ματς έχοντας και αυτός πλέον περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες αλλά και ευκαιρίες.

Μάλιστα στο 62' ο Μπεργκ είχε την πιο κλασική φάση στο ματς. Ο Βλαχοδήμος πανέμορφα πέρασε στον Σουηδό ο οποίος από το ύψος του πέναλτι γύρισε και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ξενοδόχοβ. Ο επιθετικός των πράσινων απείλησε και πάλι στο 75'. Μετά από σέντρα του Παναγιώτη Βλαχοδήμου και πάλι από τα αριστερά ο Μπεργκ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δοκάρι του γκολκίπερ της ΑΕΛ.

Έμειναν με δέκα οι φιλοξενούμενοι

Στο 82' Ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Ζέκα έσπρωξε τον Αναστασόπουλο εκτός φάσης και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ουζουνίδης μάλιστα έκανε μια ακόμη κίνηση για να καλύψει το κενό του Πορτογάλου, αφού έβγαλε τον Βιγιαφάνιες και πέρασε τον Μέστο ως αμυντικό χαφ.

Η ΑΕΛ απείλησε ξανά στο 89' όταν σε κόρνερ από τα αριστερά ο Φάρκας πήρε την κεφαλιά προ του Βλαχοδήμου που έκανε κακή έξοδο αλλά ο Χουλτ πάνω στην γραμμή απομάκρυνε την μπάλα.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς άνηκε στον Παναθηναϊκό με τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο από τα αριστερά να δίνει στον Λέτο μέσα στην περιοχή. Ο Αργεντινός γύρισε όμορφα και έκανε σουτ από δύσκολη θέση με τον Ξενοδόχοβ να βάζει τα χέρια του και να διώχνει σε κόρνερ ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να γυρίσει και παράλληλα την μπάλα.

Πηγή:Sport24.gr