Με γκολάρα Μόντριτς η Κροατία, 1-0 την Τουρκία

sport24

Ο Λούκα Μόντριτς έκανε την διαφορά στο Παρίσι, καθώς η Κροατία νίκησε με 1-0 την Τουρκία στο "Parc des Princes" χάρη σε τρομερό γκολ του μέσου της Ρεάλ Μαδρίτης με μακρινό σουτ στην κίνηση.

Οι Κροάτες ήταν ανώτεροι, πήραν δίκαια τη νίκη και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει περισσότερα τέρματα, καθώς είχαν αρκετές ευκαιρίες και μάλιστα σε δύο από αυτές η μπάλα χτύπησε στον οριζόντιο δοκάρι του Βολκάν Μπαμπατζάν.

Η Τουρκία ήταν απογοητευτική, κυρίως τα δύο της μεγάλα αστέρια οι Αρντά Τουράν και Χακάν Τσαλχάνογλου, οι οποίοι δεν μπορούσαν να τροφοδοτήσουν τον μοναδικό επιθετικό, Τζενκ Τοσούν, αλλά ούτε οι ίδιοι να απειλήσουν.

Ο 18άχρονος, Εμρέ Μορ, πέρασε στο ματς στο 69' και με την ταχύτητά του έδωσε... πνοή στους Τούρκους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Όσον αφορά στους Κροάτες, επιθετικά ο Μάντζουκιτς μόνο δεν ήταν καλός, ενώ αμυντικά κορυφαίος ήταν ο Βέντραν Τσόρλουκα, ο οποίος δύο-τρεις φορές βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο με αίματα στο κεφάλι.

Τουρκία - Κροατία 0-1

Σκόρερ: 41' Μόντριτς

Γήπεδο: "Parc des Princes", Παρίσι

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Μόλις στο δεύτερο λεπτό η Κροατία έγινε απειλητική με τον Ίβαν Ράκιτιτς από κοντά να βρίσκει την μπάλα με το γόνατο, στο 28' ο Βολκάν Μπαμπατζάν μπλόκαρε την μπάλα από την κεφαλιά του Μίλαν Μπάντελ και στην μοναδική καλή τουρκική στιγμή ο Οζάν Τουφάν πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Γκιοκχάν Γκονιούλ και ο Ντάνιελ Σούμπασιτς μπλόκαρε πάνω στην γραμμή με δεύτερη προσπάθεια.

Παιχνίδι κέντρου με αρκετές "μονομαχίες" στο πρώτο 40άλεπτο, αλλά στο 41' ο Λούκα Μόντριτς άνοιξε το σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ. Ο Σελτσούκ Ινάν έδιωξε την μπάλα από την περιοχή του και ο άσος της Ρεάλ έπιασε ένα τρομερό σουτ στην κίνηση, εκτός περιοχής και νίκησε τον Μπαμπατζάν για το 0-1.

Μέσα δύο λεπτά ο αρχηγός της Κροατίας, Ντάριο Σρνα, είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 52' εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στο 54' το σουτ του μέσα από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ.

Οι Τούρκοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και οι Κροάτες πίεζαν για το δεύτερο γκολ, χάνοντας νέα ευκαιρία στο 60' με τον Μπρόζοβιτς, ενώ στο 65' ο Φατίχ Τερίμ έβγαλε τον Αρντά Τουράν, βάζοντας και δεύτερο επιθετικό, τον Μπουράκ Γιλμάζ.

Έπαιξε δίδυμο με τον Τζενκ Τοσούν μόνο για 4 λεπτά, καθώς στο 69' ο επιθετικός της Μπεσίκτας άφησε την θέση του στον Εμρέ Μορ τον 18άχρονο που πρόσφατα απέκτησε η Ντόρτμουντ από τη Νόρτζελαντ με 9.500.000 ευρώ.

Στο 72' η Κροατία είχε και δεύτερο δοκάρι, αυτήν την φορά με την κεφαλιά του Πέρισιτς, ενώ λίγο νωρίτερα ο Μπρόζοβιτς είχε αποτύχει να βρει την μπάλα με προβολή προ κενής εστίας από μπαλιά του Πέρισιτς.

Πηγή: Sport24.gr