Απίστευτο ρεκόρ στο Ορλάντο

Sport24

Knicks και Magic κατάφεραν κάτι που δεν είχε ξαναγίνει ποτέ στην ιστορία του ΝΒΑ, με τους πρώτους να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Την φετινή σεζόν έχουν γίνει αρκετά τρελά πράγματα. Έχουν σπάσει ρεκόρ και ρεκόρ. Αυτό που έκαναν ωστόσο οι Knicks με τους Magic δεν έχει προηγούμενο. Τί έκαναν; Πρόσφεραν στον κόσμο το χειρότερο δωδεκάλεπτο στην ιστορία του ΝΒΑ, σημειώνοντας στην δεύτερη περίοδο του μεταξύ τους αγώνα – παρέα – 15 πόντους. Όχι, δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος: Knicks και Magic σημείωσαν ΜΑΖΙ 15 πόντους στην δεύτερη περίοδο αγώνα, με τους πρώτους να κερδίζουν με επιμέρους σκορ 8-7 αυτό το διάστημα!

Για να καταλάβει κάποιος στην σημασία αυτού του... επιτεύγματος, η στατιστική υπηρεσία του ESPN βρήκε ένα ενδιαφέρον στατιστικό: Πριν από αυτό το παιχνίδι, την φετινή σεζόν υπήρξαν 148 διαφορετικές περιπτώσεις όπου ένας παίκτης σημείωσε περισσότερους από 15 πόντους σε ένα δωδεκάλεπτο!

Όπως γίνεται λοιπόν σαφές και από το επιμέρους σκορ του δεύτερου δωδεκάλεπτου του αγώνα των δύο ομάδων, το παιχνίδι δεν διεκδικήσει δάφνες ποιότητας. Τουναντίον, διεκδικεί με άνεση τον τίτλο του χειρότερου παιχνιδιού της σεζόν, το τέλος του οποίου βρήκε τους Knicks να κερδίζουν με 80-79, αλλά να μην χαίρονται, αφού με αυτή τη νίκη έβαλαν σε κίνδυνο την προσπάθειά τους για να πάρουν το Νο1 του φετινού ντραφτ! Και κύριοι υπεύθυνοι για αυτό ήταν ο Cole Aldrich (19 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και ο Tim Hardaway Jr. (13 πόντοι), με τον δεύτερο μάλιστα να ευστοχεί σε τρίποντο περίπου 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, δίνοντας προβάδισμα με 80-77 στους Νεοϋορκέζους, με τον Nikola Vucevic να διαμορφώνει το τελικό σκορ με λέι-απ, αφού όμως νωρίτερα ο Victor Oladipo (21 πόντοι) έχασε δύο ευκαιρίες πίσω από την γραμμή του τριπόντου για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το τέλος της πρώτης περιόδου δεν έδειχνε τί θα ακολουθούσε, αφού οι δύο ομάδες έδιναν την εντύπωση ότι θα σκοράρουν αρκετούς πόντους, με τους Knicks να πηγαίνουν στην δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 30-24. Στην δεύτερη περίοδο, ωστόσο, οι παίκτες των δύο ομάδων έμοιαζαν σαν να ξέχασαν το μπάσκετ, με αποτέλεσμα 12 αγωνιστικά λεπτά αργότερα το σκορ να είναι μόλις 38-31 υπέρ των Knicks!

Έπειτα λοιπόν από το χειρότερο δωδεκάλεπτο στην ιστορία του ΝΒΑ, οι δύο ομάδες σοβαρεύτηκαν, με τους Knicks να ξεφεύγουν με 47-35 και 52-39, κλείνοντας εν τέλει στην τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 61-50. Στην τέταρτη περίοδο, όμως, το Orlando κατάφερε χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 23-4 να περάσει μπροστά στο σκορ με 73-70, με 3 λεπτά να μένουν για τη λήξη του αγώνα, κάνοντας ντέρμπι το παιχνίδι! Στο τέλος, όμως, μίλησε ο Hardaway Jr., σημειώνοντας τους 7 τελευταίους πόντους των Knicks, συμπεριλαμβανομένου του τεράστιου τριπόντου στο τέλος, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.