Πολωνία - Βόρεια Ιρλανδία 1-0

contragr

Η Βόρεια Ιρλανδία άντεξε για ένα ημίχρονο την ασφυκτική πίεση της Πολωνίας, αλλά τελικά ο Αρκάντιους Μίλικ έδωσε τη λύση στο 51ο λεπτό, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη νίκη σε τελική φάση Euro.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το 0/6 νίκες στις προηγούμενες δύο διοργανώσεις που συμμετείχε ήταν... βαρύ για την Πολωνία. Γι' αυτό το λόγο οι παίκτες του Άνταμ Ναβάλκα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και να επέβαλλαν από νωρίς το ρυθμό της. Απ' την άλλη πλευρά, η "πρωτάρα" στη διοργάνωση, Βόρεια Ιρλανδία, γνωρίζοντας πως αντιμετωπίζει μία από τις πιο επιθετικές ομάδες του Euro, επέλεξε να δημιουργήσει δύο ζώνες άμυνας, αφήνοντας την μπάλα στους αντιπάλους της και περιμένοντας στο μισό γήπεδο.

Πέρα από μία κεφαλιά του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (3') κι ένα σουτ του Γιάκουμπ Μπλαστσικόφσκι (6') οι Πολωνοί, παρότι είχαν την υπέροχη, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από Μάικλ Μακγκόβερν στα πρώτα 30 λεπτά. Μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι -τυπικά- γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και βρέθηκαν μία "ανάσα" από το 1-0 σε δύο περιπτώσεις, αλλά ο Αρκάντιους Μίλικ στο 31' και ο Μπάροτς Καπούστκα στο 39' δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Βορειοϊρλανδό γκολκίπερ.

Οι Πολωνοί συνέχισαν να πολιορκούν τα καρέ του Μακγκόβερν και είδαν την πίεση τους να αποδίδει καρπούς στο 51ο λεπτό. Ο δραστήριος Μίλικ δέχθηκε την πάσα του Μπλαστσικόφσκι, κοντρόλαρε την μπάλα και μ' ένα συρτό σουτ έλυσε το γόρδιο δεσμό για την ομάδα του. Το γκολ ανάγκασε τους παίκτες του Μάικλ Ο' Νιλ να ανέβουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να βρουν περισσότερες χώρους προς την αντίπαλη εστία. Στο 68' ο Μπλαστσικόφσκι έκανε το διαγώνιο σουτ, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Ματσίνσκι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Μοναδική αξιόλογη φάση για τη Βόρεια Ιρλανδία ένα... φιλόδοξο ανάποδο ψαλίδι του Κάιλ Λάφερτι στο 76' από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, το οποίο κατέληξε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, οι Βορειοϊρλανδοί προσπάθησαν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τους Πολωνούς να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη σε τελική φάση Euro.

ΤΟ VIDEO ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Πολωνία "έχτισε" τις περισσότερες επιθέσεις από την άμυνα, όπως συνέβη και στη φάση του γκολ. Οι παίκτες του Άνταμ Ναβάλκα κυκλοφόρησαν με υπομονή την μπάλα και παρά την αναχαίτιση του Τζόνι Έβανς, πίεσαν άμεσα, ξαναπήραν τον έλεγχο και ολοκλήρωσαν τη φάση με γκολ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πολωνία (4-4-1-1): Στσέζνι, Πίστσεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γιεντρέιτσικ, Μπαστσικόφσκι (80' Γκροζίτσκι), Κριχόβιακ, Ματσίνσκι (78' Γιοντλόβιετς), Καπούστκα (88' Πέτσκο), Μίλικ, Λεβαντόφσκι.

Βόρεια Ιρλανδία (4-5-1): Μακγκόβερν, Μακλόφλιν, Κάθκαρτ, Έβανς, Μακόλεϊ, Μακνέρ (46' Ντάλας), Νόργουντ, Μπερντ (76' Γουόρντ), Ντέιβις, Φέργκιουσον (66' Γουάσινγκτον), Λάφερτι.

Πηγή: Contra.gr