Βαθμό με αυτογκόλ η Ουγγαρία, 1-1 με Ισλανδία

Sport24.gr

Ενα ακόμη ματς με συγκλονιστικό φινάλε στο Euro 2016, με τις Ισλανδία και Ουγγαρία να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στην Μασσαλία, έτσι αμφότερες παραμένουν αήττητες.

Οι Ισλανδοί προηγήθηκαν στο 39' με εκτέλεση πέναλτι του Γκίλφι Σίγκουρντσον και οι Ούγγροι ισοφάρισαν στο 88' με το αυτογκόλ του Μπίρκιρ Σάιβαρσον.

Οι Μαγυάροι είχαν κατοχή της μπάλας, αλλά και σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, όμως με την βοήθεια της τύχης έφτασαν τους 4 βαθμούς και τελευταία αγωνιστικοί παίζουν με την Πορτογαλία. Δύο βαθμούς έχουν πλέον οι Ισλανδοί και στο φινάλε του ομίλου παίζουν με την Αυστρία. Δείτε αναλυτικά τα στοιχεία στο πανόραμα.

Ισλανδία - Ουγγαρία 1-1

Σκόρερς: 39' πέν. Γκίλφι Σίγκουρντσον / 88' αυτ. Σάιβαρσον

Γήπεδο: "Stade Vélodrome", Μασσαλία

Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεβ (Ρωσία)

Η Ουγγαρία είχε κατοχή μπάλας 68% στο πρώτο ημίχρονο και σχεδόν τριπλάσιες πάσες (326-127), αλλά η Ισλανδία ήταν αυτή που μετά το πρώτο 45άλεπτο είχε σκοράρει.

Ένα σουτ του Μπάλας Τζούτζακ στο 18' και ένα του Λάσλο Κλάινχαϊσλερ στο 34' ήταν οι καλύτερες ευκαιρίες για τους Μαγυάρους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τους Ισλανδούς και το πλήρωσαν.

Ο έμπειρος Ούγγρος πορτιέρε, ο 40άχρονος, Γκάμπορ Κίραϊ, στο 38' έκανε κακή έξοδο, έχασε την μπάλα και εν συνεχεία ο Κάνταρ ανέτρεψε στην περιοχή τον Γκούναρσον. Ο Γκίλφι Σίγκουρντσον εκτέλεσε το πέναλτι, ο Κίραϊ έπεσε σε λάθος γωνία και στο 39' έγινε το 1-0 για την Ισλανδία.

Έπρεπε να φτάσει στο ματς στο 66' για να απειλήσουν οι Ούγγροι στο δεύτερο ημίχρονο, με την εκτέλεση φάουλ του Μπάλας Τζούντζακ να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Χάνες Χάλντορσον. Ο τερματοφύλακας της Μπόντε/Γκλιμτ δεν ήταν σε κακή κατάσταση, έχανε συχνά την μπάλα από τα χέρια του, έκανε κακές εξόδους, έτσι οι Ούγγροι δοκίμαζαν μακρινά σουτ.

Ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον μπήκε στο ματς στο 69ο λεπτό και στο 75ο λεπτό πήρε κίτρινη κάρτα, είχε πάρει και στις πρεμιέρα με την Πορτογαλία (πάλι είχε μπει ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά), έτσι δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο ματς της 3ης αγωνιστικής με την Αυστρία.

Αυτό που δεν μπορούσαν να πετύχουν οι Ούγγροι τους το χάρισε ο Μπίρκιρ Σάιβαρσον, καθώς το δεξί μπακ της Χάμαρμπι ισοφάρισε 1-1 στο 88'. Καλή ομαδική προσπάθεια της Ουγγαρία, έκανε το γύρισμα ο Νίκολιτς από δεξιά και ο Σάιβαρσον στην προσπάθειά του να διώξει μέσα από την μικρή περιοχή, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Φινμπόγκασον στις καθυστερήσεις κέρδισε φάουλ ελάχιστα εκτός μεγάλης περιοχής, ο Γκίλφι Σλίγκουρντσον εκτέλεσε, η μπάλα χτύπησε στο τοίχος και πήγε στον Έιντουρ Γκιούντγιονσεν, ο οποίος σούταρε, η μπάλα ξανά χτύπησε σε αντίπαλο και πέρασε ελάχιστα άουτ, με τον Κίραϊ απλά να κοιτάει. Ήταν η τελευταία φάση του αγώνα στο 95'!

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Σάιβαρσον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Γκούναρσον (66' Χάλφρεντσον), Γκίλφι Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπιάρνασον, Μπέντβαρσον (69' Φινμπόγκασον), Σίγκτορσον (84' Γκούντγιονσεν).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κίραϊ, Λανγκ, Γκούζμιτς, Γιούχας (84' Σάλαι), Κάντερ, Γκέρα, Κλάινχαϊσλερ, Νάγκι, Στίμπερ (67' Νίκολιτς), Τζούτζακ, Πρίσκιν (67' Μπέντε).

ΠΗΓΗ: sport24.gr