«Βασιλιάς» στο Μιλάνο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε τον τίτλο στο Next Gen ATP Finals που διεξήχθη στο Μιλάνο
News18

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάκτησε τον τίτλο στο Next Gen ATP Finals, που φιλοξενήθηκε στο Μιλάνο. Ο 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής, Νο 15 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 1 του ταμπλό, νίκησε στον τελικό τον 19χρονο Αυστραλό Άλεξ Ντε Μινόρ με 3-1 σετ (2-4, 4-1, 4-3, 4-3) και κατάκτησε αήττητος το τρόπαιο.

Tο Next Gen ATP Finals είναι ένα τουρνουά στο οποίο συμμετείχαν οι κορυφαίοι αθλητές κάτω των 21 και ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να φτάσει αήττητος στον τίτλο. Μάλιστα, το συγκεκριμένο του επίτευγμα του γέμισε κι άλλο τον τραπεζικό του λογαριασμό.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τενίστας πήρε 407.000 ευρώ για αυτή την επιτυχία του. Έτσι, τα φετινά του έσοδα μόνο από τα έπαθλα των τουρνουά που συμμετείχε ανήλθαν στα 2.519.614 ευρώ, ενώ τα συνολικά του έσοδα από την καριέρα του στο τένις φτάνουν ήδη τα 3 εκατομμύρια ευρώ.