Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός 69-67

contra.gr

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στην "Kombank Arena" αλλά ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 69-67 παρά τη μεγάλη επιστροφή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Μπήκε τέλος στο νικηφόρο σερί των πράσινων στο top-16.

Αν και άργησε να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι (πρώτοι πόντοι στο 3') ο Παναθηναϊκός χειρίστηκε αποτελεσματικά τις καταστάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά από τη στιγμή που πάτησε παρκέ ο Ραντούλιτσα, οι Κυπελλούχοι λειτούργησαν αποδοτικά σε άμυνα και επίθεση και δημιούργησαν το πρώτο μεγάλο προβάδισμά τους (9-16, 10-18). Σ' αυτό το διάστημα, ο Αστέρας έδειχνε εγκλωβισμένος (μόλις 2/10 σουτ και 1 ασίστ).

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς συνέχισαν στο ίδιο τέμπο ακόμα και όταν ο Ραντούλιτσα αναγκάστηκε να αποχωρήσει με τρία φάουλ στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Χάντερ, στο ντεμπούτο του, έδωσε λύσεις αλλά η αστοχία στο μακρινό σουτ (1/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) βοήθησε τον Αστέρα να καλύψει κάποιο από το χαμένο έδαφος (από το 19-27 στο 28-31). Οι Σέρβοι πάντως δεν έπειθαν με την απόδοσή τους.

Επεισαν όμως στη συνέχεια, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, διάστημα που ο Παναθηναϊκός έχασε το δρόμο προς το καλάθι. Ο Κίνσεϊ, αντίθετα, έκανε μεγάλη ζημιά στους πράσινους με συνέπεια ο Αστέρας να οικοδομήσει διαφορά (36-32, 43-35) για πρώτη φορά στο ματς. Παρά το γεγονός ότι επιστρατεύτηκαν άρον-άρον οι Ραντούλιτσα, Φώτσης και Διαμαντίδης, ελάχιστα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο. Ο Κίνσεϊ εξακολουθούσε να κάνει ζημιά και ο Αστέρας διατήρησε το προβάδισμά του (45-38, 49-40, 53-42). Ο Παναθηναϊκός, των 2/16 τριπόντων και με τον Γκιστ να έχει 4 φάουλ, ήταν πια στριμωγμένος στα σχοινιά.

Από το 55-42 και μετά ο Ουίλιαμς πήρε πάνω του τον Παναθηναϊκό και τα κατάφερε πολύ καλά. Ο Αμερικανός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του καμ-μπακ που έφερε τους πράσινους στο -2 μ' ένα σερί 11-0 που προς το παρόν άπλωσε σιωπή στο γήπεδο (55-53). Ο Ουίλιαμς ήταν αυτός που ισοφάρισε στη συνέχεια (55-55) με αποτέλεσμα το παιχνίδι να αρχίσει από την αρχή.

Ο Αστέρας συνήλθε και βρήκε σκορ κυρίως από βολές την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός στέρεψε και πάλι επιθετικά αφού ο Ουίλιαμς κουράστηκε. Με το σκορ στο 61-57 ο Γκιστ αστόχησε σε τρίποντο (οι πράσινοι πήγαν στα 2/20) ενώ εν συνεχεία στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Κίνσεϊ χάριζε στους γηπεδούχους προβάδισμα 6 πόντων (63-57) στο 39'.

Οι "πράσινοι" επέστρεψαν ακόμη μία φορά (κλέψιμο και τρίποντο του εκπληκτικού Ουίλιαμς για το 64-63 αλλά οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν αφενός την αστοχία του Καλάθη σε μία βολή και αφετέρου το γκολ-φάουλ του Μίλερ (69-64). Η μάχη τότε κρίθηκε οριστικά, έστω και αν ο Πάβλοβιτς ευστόχησε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67

Πηγή: Contra.gr