Εθνική Ελλάδας: Ονειρο ήταν και πάει - Ηττα στα πέναλτι από τη Γεωργία

Η γαλανολεύκη δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο Euro 2024 καθώς ηττήθηκε με 4-2 στα πέναλτι από τη Γεωργία στην Τυφλίδα.
GIORGI ARJEVANIDZE via Getty Images

H Eθνική Ελλάδας γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό στα πέναλτι από τη Γεωργία στην Τυφλίδα στον τελικό των πλέι οφ για το Euro 2024 με 4-2 και δεν έφτασε στην εκπλήρωση του μεγάλου ονείρου, της πρώτης πρόκρισης σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης μετά από δέκα χρόνια.

Σ′ ένα ματς-θρίλερ η Ελλάδα αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με τους Γεωργιανούς τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στην παράταση μ′ αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στη ρώσικη ρουλέτα, εκεί όπου Μπακασέτας και Γιακουμάκης στάθηκαν μοιραίοι για την Εθνική μας ομάδα. Πρώτη πρόκριση, ιστορική για τη Γεωργία των περίπου 3.5 εκατ. κατοίκων σε Euro ή Μουντιάλ.

Μέσα σε μια κολασμένη ατμόσφαιρα στο «Μπόρις Μπαϊχάτζε», οι Γεωργιανοί οπαδοί αποδοκίμασαν έντονα κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του εθνικού μας ύμνου.

Ο Γκουστάβο Πογιέτ παρέταξε την ίδια ακριβώς ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στο Καζακστάν απέναντι σε μια ομάδα που έδινε το σημαντικότερο παιχνίδι της ιστορίας της μετά την ανεξαρτησία από την ΕΣΣΔ, καθώς η Γεωργία δεν έχει ποτέ βρεθεί σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης.

Στο ένατο λεπτό ο Ιωαννίδης έφυγε στην κόντρα αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Ντβάλι.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν φάουλ από τα αριστερά, ο Ντβάλι σηκώθηκε για την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις στο πρώτο μέρος αλλά πολύ τακτική και πολλές δυνατές μονομαχίες με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται πολύ προσεκτικές και προσηλωμένες στην αμυντική τους λειτουργία.

Ο Κβαρατσχέλια, το μεγάλο αστέρι της Γεωργίας που αγωνίζεται στην Νάπολι, έπαιρνε όπως ήταν αναμενόμενο τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες των γηπεδούχων και οι διεθνείς μας για να τον ανακόψουν χρειάστηκε να επιστρατεύσουν κάποια αντικανονικά μαρκαρίσματα μ′ αποτέλεσμα να δουν την κίτρινη κάρτα στο πρώτο ημίχρονο, τόσο ο Μπάλντοκ όσο και οι δύο μας στόπερ, Χατζηδιάκος και Μαυροπάνος.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Γεωργία απείλησε. Ο Κβερκβέλια έκανε το πρώτο σουτ με τον Χατζηδιάκο να πέφτει στα πόδια του, στη συνέχεια ο Σενγκέλια πήρε το ριμπάουντ, εκτέλεσε δεξιά μέσα στην περιοχή, όμως ήταν αρκετά άστοχος.

Η ένταση χτύπησε κόκκινο στους δύο πάγκους δευτερόλεπτα αργότερα με τους ανθρώπους των πάγκων των δύο ομάδων να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Μάνταλος και Κβαρατσχέλια οι πρωταγωνιστές του επεισοδίου με τον Γιώργο Τζαβέλλα που ήταν εκτός αποστολής να αποβάλλεται από τον διαιτητή Μαρτσίνιακ.

Στα μέσα του β′ μέρους η Ελλάδα έχασε τους Μπάλντοκ και Κουρμπέλη με τραυματισμό και στις θέσεις τους πέρασαν οι Ρότα και Σιώπης αντίστοιχα.

Το παιχνίδι όσο περνούσε η ώρα γινόταν πιο ανοικτό με την Ελλάδα να παίρνει μέτρα μπροστά δίχως πάντως να σημειωθεί κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι την συμπλήρωση των 90 λεπτών, συν τις καθυστερήσεις.

Ο ”τελικός” των πλέι οφ οδηγήθηκε στην παράταση και στο 100′ ο Μπακασέτας έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Μαμαρντασβίλι έπεσε στη γωνιά του και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 102′ ο Μαυροπάνος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στην σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα μετά από κόρνερ του Τσιμίκα. Στο 103′ ο Μασούρας από καλή θέση σούταρε άστοχα.

Στο 105′ οι Γεωργιάνοι έχασαν την δική τους καλύτερη τους ευκαιρία στον αγώνα με τον Βλαχοδήμο να νικά από κοντά τον Νταβιντασβίλι ύστερα από σοβαρό λάθος του Μαυροπάνου. Εξι λεπτά αργότερα ο Κβαρατσχέλια αποχώρησε από το ματς λόγω τραυματισμού.

Στο 110′ ο Τσιταϊσβίλι μπήκε από αριστερά στην περιοχή και σούταρε από δύσκολη γωνία αλλά ο Βλαχοδήμος ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης το γυριστό σουτ του Μικαουτάτζε δεν βρήκε στόχο.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η ”γαλανόλευκη” κλήθηκε να παίξει την πρόκριση σε τελική φάση μεγάλης οργάνωσης στα πέναλτι!