Eurobasket 2022: Η Ισπανία με ανατροπή “πέταξε” για τα ημιτελικά

Η "Φούρια Ρόχα" θα αντιμετωπίσει είτε την Ελλάδα είτε τη Γερμανία στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
OLIVER BEHRENDT via Getty Images

Η “Φούρια Ρόχα” έδειξε ξανά σε μία ακόμη διοργάνωση ότι δεν μπορείς να την ξεγράφεις, ούτε να την υποτιμάς και ανατρέποντας παιχνίδι 15 πόντων (100-90) απέναντι στην Φινλανδία βρίσκεται ξανά στη ζώνη των μεταλλίων, περιμένοντας τον νικητή του Ελλάδα-Γερμανία στα ημιτελικά του Eurobasket.

Η Ισπανία βρίσκεται ξανά στoυς “4” του Eurobasket, όπως κάνει συνεχώς από το 1999. Η ομάδα του Σκαριόλο επικράτησε 100-90 με της Φινλανδίας, ανατρέποντας διαφορά που 15 πόντων, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό ήταν η εικόνα που δεν έδειχνε στο πρώτο ημίχρονο να μπορεί να ανατραπει.

Στα αποδυτήρια λες και γύρισε ένα “τσιπάκι” οι Ισπανοί βγήκαν στο γήπεδο και ήταν συγκλονιστικοί σε άμυνα και επίθεση, δεχόμενοι 52 πόντους στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο μόλις 38, αλλά το συγκλονιστικό είναι το κομμάτι της επίθεσης, με 43 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 57 στο δεύτερο. Με άμυνα από “ατσάλι” και επίθεση που έβγαζε φωτιές η “Φούρια Ρόχα” έκλεισε ραντεβού στα ημιτελικά, όπου περιμένει πλέον την Ελλάδα ή τη Γερμανία.

Ο αποψινός προημιτελικός κρίθηκε στο καθοριστικό επιμέρους σκορ 30-15 των Ισπανών στην τρίτη περίοδο, ενώ έφερε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ρούντι Φερνάντεθ, με τον άσο της Ρεάλ Μαδρίτης να μετράει με τη σειρά ένα κλέψιμο, μία ασίστ και δύο κολλητά τρίποντα για το μη αναστρέψιμο 95-84 της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για την Ισπανία οι Βίλι Ερνανγκόμεθ (27π., 5ρ.), Μπριθουέλα (14π. 4/6τρ.) και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (15π., 4ρ.). Από τους Φινλανδούς ξεχώρισαν οι Μάρκανεν (28π., 11ρ.), Μάντσεν (13π.) και Γιαντούνεν (18π. 6/9 σουτ), που όμως δεν αρκούσαν για να της χαρίσουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 43-52, 73-67, 100-90.

Πηγή: ertnews