Κροατία - Ελλάδα 85-89: Απίστευτοι Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ στο πρώτο βήμα στο EuroBasket

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως στο τέλος η Ελλάδα επικράτησε με 89-85 της Κροατίας στην πρεμιέρα του EuroBasket 2022.
EUROBASKET
EUROBASKET
Eurokinissi Sports

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεδίπλωσε τις αμυντικές αρετές του στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρεμιέρας του 3ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2022, «κλειδώνοντας» τη νίκη της Ελλάδας επί της Κροατίας και εξασφαλίζοντας μία ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική Ανδρών.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 89-85 της «Χρβάτσκα», πήρε το πρώτο ντέρμπι και πλέον επικεντρώνεται στο αυριανό (3/9, 22:00), απέναντι στην «οικοδέσποινα» Ιταλία, στο Μιλάνο.

Το small ball που επέλεξε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Δημήτρης Ιτούδης, στο πρώτο ημίχρονο, απόρροια της απόφασης του να προφυλάξει τους «πύργους» του, Κώστα Αντετοκούνμπο και Γιώργο Παπαγιάννη, σε συνδυασμό με την ραψωδία του Τάιλερ Ντόρσεϊ, εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας στη «γαλανόλευκη», η οποία την κράτησε μακριά από ανατροπές στα «νεκρά» διαστήματα που παρουσίασε στην επανάληψη.

Για να αποφευχθεί η ανατροπή πάντως επιστρατεύτηκε η αμυντική προσήλωση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος με δύο καθοριστικά μπλοκ στα τελευταία λεπτά, ένα εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα, μετά από ασίστ του Νικ Καλάθη κι άλλο ένα «γκολ-φάουλ», έφερε στο φινάλε τα χαμόγελα στη «γαλανόλευκη».

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

Ο ομογενής γκαρντ πάτησε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Αντετοκούνμπο είτε μοίραζε στον Θανάση που έβαλε 5 σερί πόντους, είτε σκόραρε στο ζωγραφιστό και με βολές και το 10-3 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 12-20 με ένα επιμέρους 17-2 για την Ελλάδα.

Ο αγώνας

Οι Κροάτες προσπάθησαν να μειώσουν όμως μάταια με την Εθνική να κυριαρχεί και στα ριμπάουντ και τον Παπαπέτρου να καταφέρνει στο φινάλε το πρώτου δεκαλέπτου με επιθετικό και δύσκολο καλάθι να κάνει το 16-24.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Εθνική μας συνέχισε με απίστευτες άμυνες και υποχρέωσε σε πολλά λάθη τους Κροάτες.

Από εκεί και μετά οι Κροάτες ισορρόπησαν κάπως χάρη περισσότερο σε ένα τάιμ άουτ του Μουλαομέροβιτς και στην έξοδο του Γιάννη από το παρκέ λόγω του δεύτερου προσωπικού του φάουλ.

Στο πρώτο πεντάλεπτο όμως τόσο η Ελλάδα αλλά και η Κροατία δεν έπαιξαν άμυνα, με αποτέλεσμα η Εθνική μας να δεχτεί 21 πόντους.

Ο Ιτούδης κάλεσε timeout στα 2:15, με τον Γιάννη να δέχεται μπλοκ από τον Ζούμπατς, τον Σιμόν να σκοράρει με χουκ για το 82-84 και τους Ντόρσεϊ - Γιάννη να μη συνεργάζονται όπως ήθελαν με αποτέλεσμα το λάθος στα 79″. Παπανικολάου και Γιάννης έπαιξαν σπουδαία άμυνα στον Ζούμπατς και αμέσως μετά, ο Γιάννης κάρφωσε ανάποδα την άλεϊ-ουπ πάσα του Καλάθη για το 82-86 στα 46.2″. Ήταν μια απίθανη φάση, από την άμυνα στην επίθεση, με τον Μουλαομέροβιτς να καλεί timeout, τον Σιμόν να αστοχεί σε τρίποντο και τον Γιάννη να κόβει τρίποντο του Σμιθ πριν φύγει στο ανοιχτό γήπεδο και σκοράρει γκολ-φάουλ για το 82-89 που έκρινε το ματς.