Λιθουανία-Ελλάδα 92-67: Ηττα στον «τελικό» πρόκρισης και αποκλεισμός από το Mundobasket

Τα τρίποντα των Λιθουανών στο β' ημίχρονο πλήγωσαν την εθνική μας ομάδα και την άφησαν εκτός συνέχειας του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
via Associated Press

Η Ελλάδα αναζητούσε ένα μικρό θαύμα απέναντι στους ανώτερους Λιθουανούς για να έχει ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά του Mundobasket αλλά δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας μια ήττα που την αδικεί - βάσει της εικόνας της στα πρώτα 20 λεπτά - με τελικό σκορ 92-67.

Παρά την σπουδαία προσπάθεια του α′ ημιχρόνου, όπου η Εθνική μας ομάδα οδηγήθηκε στην ανάπαυλα με προβάδισμα (39-43), η πλάστιγγα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης έγειρε υπέρ της μπαρτουτοκαπνισμένης και με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο «Λιέτουβα».

Οι Λιθουανοί, έχοντας περισσότερα καύσιμα στο ντεπόζιτό τους, πάτησαν το γκάζι στο β′ μέρος και με ομοβροντία τριπόντων (12/16) ανέκτησαν σαφές προβάδισμα (64-58 στο γ′ 10λεπτο), το οποίο διεύρυναν ακόμη περισσότερο στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας σε μια αναπάντεχα άνετη νίκη (92-67).

Με την ήττα αυτή η «επίσημη αγαπημένη» αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης, ενώ οι Λιθουανοί περνούν - μαζί με τις ΗΠΑ από τον όμιλό μας - στους «8».

Ο αγώντας της Ελλάδας ενάντια στο Μαυροβούνιο την Κυριακή (3/9) αποκτά πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς αφορά τις θέσεις κατάταξης 9-16.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67.