Μίκαελ Κις: Ο 70χρονος «Γιουσέιν Μπολτ», έτρεξε 100αρι σε 13,47 δευτερόλεπτα

Συνταξιούχος εμφανίζεστε σε ένα σημαντικό αθλητικό γεγονός που προοριζόταν κυρίως για αθλητές με άριστη φυσική κατάσταση και έκλεψε την παράσταση.
.
.
Youtube

Ο Μίκαελ Κις, 70χρονος Αμερικανός δρομέας, κατέπληξε το κοινό στην αθλητική διοργάνωση Πεν Ρέιλανς την περασμένη Πέμπτη, τερματίζοντας τα 100 μέτρα σε λιγότερο από 14 δευτερόλεπτα.

Φανταστείτε να είστε συνταξιούχος και να εμφανίζεστε σε ένα σημαντικό αθλητικό γεγονός που προοριζόταν κυρίως για αθλητές με άριστη φυσική κατάσταση και να κλέβετε την παράσταση. Αυτό ακριβώς έκανε ο Μίκαελ Κις την περασμένη εβδομάδα με την εντυπωσιακή του απόδοση στα 100 μέτρα, ξεπερνώντας τους ανταγωνιστές του και τερματίζοντας με εντυπωσιακό χρόνο μόλις 13,47 δευτερόλεπτα.

Ο Κις ξεκίνησε το τρέξιμο μόλις στα 59 του. Ήταν ήδη μια υπολογίσιμη δύναμη στις αρχές της δεκαετίας του ’60 και συχνά ανέβαινε στο βάθρο σε αγώνες για αγώνες M65. Το 2018, ήταν το ταχύτερο μέλος της ομάδας σκυταλοδρομίας ανδρών στο World Masters Athletics στη Μάλαγα.

Ο Ντον Γουαρεν από τη Φιλαδέλφεια ήρθε στη δεύτερη θέση με χρόνο 14.35, ενώ ο Γιακίμ Ακόλατσε τερμάτισε τρίτος με 15.86. Ο χρόνος 13:47 του Κις ήταν ακόμη πιο γρήγορος από αυτόν του νικητή της κατηγορίας έως των 55χρονών.

Πηγή: Odditycentral