Ο Ρόνι Λόπες έδωσε στον Ολυμπιακό τη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Η ομάδα του Πειραιά νίκησε 3-2.
EUROKINISSIEurokinissi Sports

Ένα γκολ του Ρόνι Λόπες στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων του αγώνα έδωσε όχι μόνο τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-2 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά ίσως και το πρωτάθλημα στην ομάδα του Πειραιά.

Και λέω ίσως να έδωσε και το πρωτάθλημα γιατί οι βαθμοί διαφοράς είναι αυτοί που παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο και αν ο ΠΑΟΚ μείωνε απόψε τη διαφορά, τότε με δύο παιχνίδια μεταξύ τους με τον Ολυμπιακό όλα ήταν πιθανά.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο πρώτο μέρος και φάνηκε ότι θα έπαιρνε εύκολα τη νίκη αφού κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 χάρη σε γκολ των Ελ Αραμπί και Γκάρι Ροντρίγκεζ, αλλά οι «κακές συνήθειες» επέστρεψαν στην ομάδα του Πειραιά.

Εννοώ ότι δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από τον Περέα και στο 80’ από τον Σνάϊντερ μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού. Οι κακές συνήθειες που λέμε εννοούμε ότι πέφτει ξαφνικά η απόδοσή του, δεν πιέζει και ο κάθε αντίπαλος παίρνει θάρρος. Μάλιστα ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν είναι τυχαίος αντίπαλος, είναι καλή ομάδα, με καλό προπονητή και κυρίως παίκτες που έχουν δουλέψει και κάνουν πράγματα στο γήπεδο.

Ο προπονητής του Ηρακλής Μεταξάς είπε στο τέλος ότι όλοι μας έχουν ξεγραμμένους για την έξοδο στην Ευρώπη, αλλά εμείς είπαμε ότι θα παλέψουμε και αυτό ακριβώς έκανε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Έδειξε ότι θα δώσει τη μάχη του και το έκανε μέχρι να λυγίσει από την δεδομένη ποιότητα που διαθέτει ο Λόπες.

Το πιο σημαντικό σ’αυτό το ματς για τον Ολυμπιακό είναι ότι έδειξε πως μπορεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο και αυτό έγινε στο πρώτο μέρος και επίσης ότι τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς που είναι πολύ σημαντικοί. Για τον ΠΑΣ το σημαντικό είναι ότι οι επόμενοι αντίπαλοί του ξέρουν ότι θα βρουν μία ομάδα που θα τους δυσκολέψει.