Ο Τσιτσιπάς νίκησε δύσκολα 2-0 σετ τον Σέρβο Λάσλο Τζέρε

Και προκρίθηκε στους «16» του Abierto Mexicano.
Henry Romero via Reuters

Δυσκολεύτηκε πολύ ο Στέφανος Τσιτσιπάς, αλλά τελικά νίκησε 2-0 σετ τον Λάσλο Τζέρε και προκρίθηκε στους «16» του Abierto Mexicano.

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε 2 ώρες και 13 λεπτά για να νικήσει τον 26χρονο Σέρβο και Νο 51 στον κόσμο, με 7-6 και 7-6. Και μόνο ότι και τα δύο σετ πήγαν στο τάϊ μπρέϊκ καταλαβαίνει κάποιος τη μεγάλη αντίασταση που βρήκε από τον αντίπαλό του.

Στο τουρνουά αυτό που ανήκει στα ΑΤΡ 500, o Στέφανος πέρασε δύσκολες στιγμές και ειδικά στο πρώτο σετ, όπου ο Σέρβος πέτυχε πρώτος μπρέϊκ και μπορούσε να πάρει το σετ αφού ήταν μπροστά με 5-4, αλλά τελικά ο Στέφανος έσβησε ένα σετ πόϊντ και πήγε το ματς στο τάϊ μπρέϊκ, όπου τελικά επικράτησε.

Στο δεύτερο σετ ξεκίνησε με καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ελληνα αφού μπήκε δυνατά και πέτυχε μπρέϊκ στο πρώτο γκέϊμ. Τελικά το σετ πήγε στο 5-4 υπέρ του Στέφανου και είχε την ευκαιρία να πάρει το σετ, αλλά ο Τζέρε ξαφνικά προέβαλε μεγάλη αντίσταση και πήγε αυτός με τη σειρά του στο τάϊ μπρέϊκ. Εκεί ο Στέφανος ξεκίνησε δυαντά και προηγήθηκε 3-1 και με νέο μίνι μπρέϊκ έφτασε στο 6-2.