Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε 2-0 σετ την Ποτάποβα και προκρίθηκε στις «16» του τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης

Ένα ματς με αρκετές ανατροπές.
Asanka Brendon Ratnayake via Reuters

Με νίκη ξεκίνησε στο τουρνουά της Αγίας Πετρούπολης η Μαρία Σάκκαρη.

Σε ένα ματς με αρκετές ανατροπές η Σάκκαρη κατάφερε τελικά να νικήσει την Αναστασία Ποτάποβα με 2-0 σετ (6-4, 6-4) και προκρίθηκε στους «16» του WTA της Αγίας Πετρούπολης όπου θα αντιμετωπίσει την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα.

Η Σάκκαρη που βρίσκεται στο Νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε της Ποτάποβα που βρίσκεται το Νο 75 . Η επόμενη αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη η Αλεξαντρόβα έχει βρεθεί πάλι αντιμέτωπος της Ελληνίδας τενίστριας στο ίδιο court και πάλι σε indoor τουρνουά και πάλι επί Ρωσικού εδάφους και συγκεκριμένα στα ημιτελικά του τουρνουά της Μόσχας. Στο ματς αυτό η Σάκκαρη είχε εγκαταλείψει στο 5ο γκεϊμ του πρώτου σετ και ενώ η Ρωσία ήταν μπροστά στο σκορ με 4-1.