Εύκολα προκρίθηκε στους "8" του Ρότερνταμ ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας νίκησε με 2-0 σετ (6-4, 6-1) τον Ιλία Ιβάσκα σε 72’ λεπτά και πλέον είναι έτοιμος για την επόμενη φάση.
O Στέφανος Τσιτσιπάς κατά τη διάρκεια του ABN Amro WTT στο Ahoy στις 10 Φεβρουαρίου 2022 στο Ρότερνταμ Κάτω Χώρες (Φωτογραφία Rico Brouwer/Soccrates/Getty Images)
Soccrates Images via Getty Images

Εύκολα πήρε την πρόκριση για τους «8» του όπεν στο Ρότερνταμ ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς είχε τον έλεγχο, αλλά ο Λευκορώσος έδειξε σε κάποια σημεία αντίσταση. Στο δεύτερο και το τέταρτο γκέϊμ ο Έλληνας προσπάθησε να κάνει μπρέϊκ, αλλά ο αντίπαλός του τελικά κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του.

Τελικά αυτό που προσπαθούσε ο Τσιτσιπάς το κατάφερε στο δέκατο γκέϊμ και έτσι πήρε το σετ με 6-4 και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καταπληκτικός, αφού κατάφερε να κάνει δύο μπρέϊκ και έφτασε πολύ γρήγορα στο 5-0. Τελικά ο αντίπαλός του πήρε ένα γκέϊμ και ο Έλληνας τελείωσε το σετ με 6-1 και πήρε το ματς με 2-0 σετ.

Αύριο περίπου στις 16.00 θα αντιμετωπίσει τον Άλεξ Ντε Μινόρ που είναι Νο 34 στον κόσμο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.