Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους "16" του τουρνουά στο Ρότερνταμ

Ο Έλληνας τενίστας πέρασε στους «16» του τουρνουά στο Ρότερνταμ και θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Λόϊντ Τζορτζ Χάρις ή Ίλια Ιβάσκα.
BSR Agency via Getty Images

Δυσκολεύτηκε μεν, προκρίθηκε δε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αφού νίκησε με 2-1 σετ (7-5, 6-7, 6-4) τον Νταβίντοβιτς Φόκινα.

Ο Έλληνας τενίστας πέρασε στους «16» του τουρνουά στο Ρότερνταμ και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Λόϊντ Τζορτζ Χάρις- Ίλια Ιβάσκα.

Ο Στέφανος μπήκε στο ματς με τον αέρα του φαβορί κάνοντας αμέσως μπρέϊκ και πήγε στο σκορ στο 2-0. Ο Ισπανός όμως αντέδρασε και έκανε δύο μπρέϊκ με τη σειρά του, φέρνοντας το σετ στο 2-3. Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε και παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλός του τραυματίστηκε και χρειάστηκε ιατρική βοήθεια, κατάφερε να τον δυσκολέψει, αλλά τελικά ο Έλληνας πήρε το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ υπήρξε ισορροπία με τον Τσιτσιπά να κάνει μπρέίκ, αλλά ο Ισπανός κατάφερε πάλι να ισοφαρίσει, οδηγώντας το σετ στο τάϊ μπρέϊκ, όπου τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 7-6.

Όλα τελικά κρίθηκαν στο τρίτο σετ, όπου και οι δύο υπερασπίστηκαν αρχικά το σερβίς του, μέχρι το έβδομο γκέϊμ. Εκεί ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέϊκ και προηγήθηκε με 5-3. Τελικά κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και νίκησε με 6-4 και πήρε και τον αγώνα και την πρόκριση.