Eurobasket 2022: Ασταμάτητη η Εθνική νίκησε και την Ουκρανία με ρεκόρ πόντων του Γιάννη

Η γαλανόλευκη με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το 4 στα 4. Σαρανταένα πόντους σημείωσε ο Greek Freak για πρώτη φορά στην καριέρα του με την Εθνική.
Alessandro Garofalo via Reuters

Η Εθνική Ελλάδας εξασφάλισε την πρωτιά στον τρίτο όμιλο του Eurobasket 2022 μετά τη νίκη με 99-79 επί της Ουκρανίας. Εγινε μάλιστα η πρώτη ομάδα στη διοργάνωση με 4/4 στις νίκες μέχρι τώρα. Επανήλθε με τρελά κέφια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος ξεκουράστηκε στο προηγούμενο αγώνα με τη Μεγάλη Βρετανία, πετυχαίνοντας ρεκόρ πόντων στην Εθνική ομάδα (41 π.). Μάλιστα ο Greek Freak πέτυχε τους περισσότερους πόντους σε αγώνα ευρωμπάσκετ μετά τον Γερμανό Ντιρκ Νοβίτσκι που είχε σημειώσει 43 το 2001.

Η Ελλάδα παρόλο που ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και ξέφυγε στο σκορ, τα προβλήματα στο pick and roll και η αστοχία στο τρίποντο δεν της επέτρεψαν να κρατήσει το προβάδισμα. Οι Ουκρανοί έβρισκαν λύσεις με πόντους κοντά στη ρακέτα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και έκλεισαν το ημίχρονο στο +7.

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν αυτή που έδωσε την εκτόξευση στην Ελλάδα. Ο Αντετοκούνμπο (41 πόντους) με προσωπικό ξέσπαμα και με τις δημιουργίες του Καλάθη (7 ασίστ) και το σκοράρισμα του Ντόρσει (13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο όλοι) έδωσαν τη δυνατότητα στην Εθνική μας να κλείσει το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 32-11 και στην ουσία εκεί έδειξε ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και του ομίλου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, καθώς η Ελλάδα διατηρούσε μια διαφορά άνω των 15 πόντων, ενώ πέρασε και τους 20, για το τελικό 99-79.

Κορυφαίοι για την Εθνική μας ομάδα φυσικά ο “Greek Freak” με το απόλυτο ρεκόρ πόντων στην ιστορία της Ελλάδας, καθώς ξεπέρασε τον Νίκο Γκάλη πετυχαίνοντας 41 πόντους. Από κοντά οι Καλάθης (13π. 7α.), Σλούκας (7π., 3α.), Ντόρσεϊ (13π.), καθώς και οι Παπαπέτρου, Παπανικολάου και Παπαγιάννης στην άμυνα. Από τους Ουκρανούς ξεχώρισαν οι Σανόν (16π.), Λεν (10π., 8ρ.) και Μιχάλιουκ (16.π).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79.

Πηγή: ertnews