Ιστορικό γκολ στην Αγγλία: Παίκτης σκόραρε πιο «αργά από ποτέ» στις καθυστερήσεις (Βίντεο)

Στο 110ο λεπτό... της κανονικής διάρκειας.
Clive Brunskill via Getty Images

Ο διεθνής ποδοσφαιριστής με την εθνική ομάδα της Αγγλίας κάτω των 20 ετών, Τσάρλι Χιούζ, έδωσε νέο νόημα στη φράση «γκολ στα χασομέρια» όταν σκόραρε στο 20ο λεπτό των καθυστερήσεων του δευτέρου ημιχρόνου, στην νίκη με 1-0 της Wigan επί της Wycombe Wanderers για την τρίτη κατηγορία (League 1) τo βράδυ της Τρίτης.

Πρόκειται για ιστορικό γκολ καθώς σημειώθηκε πιο αργά από οποιοδήποτε άλλο που έχει επιτευχθεί στην κανονική διάρκεια ενός ποδοσφαιρικού αγώνα στη μακραίωνη ιστορία της αγγλικής Football League (EFL). Ο 20χρονος σκόραρε στο 110ο λεπτό της αναμέτρησης - οχι, το ματς δεν είχε οδηγηθεί σε παράταση.

Ο ασυνήθιστα μεγάλος χρόνος των καθυστερήσεων στο τέλος του αγώνα προέκυψε λόγω τραυματισμού του διαιτητή μετά από πτώση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο τέταρτος διαιτητής αντικατέστησε τον ρέφερι, αλλά η επανέναρξη καθυστέρησε καθώς έψαχναν μήπως υπήρχε τέταρτος διαιτητής στις κερκίδες του DW Stadium.