Μουντιάλ: Η Ελβετία νικήτρια στο ντέρμπι πρόκρισης με την Σερβία (Βίντεο)

Πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τα νοκ-άουτ από τον 7ο όμιλο πίσω από τη Βραζιλία σ'ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Νίκη-γοήτρου για το Καμερούν κόντρα στην "σελεσάο".
Hannah Mckay via Reuters

Η Ελβετία προκρίθηκε στους 16 του Μουντιάλ για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση μετά τη νίκη με 3-2 επί της Σερβίας την Παρασκευή.

Ο Ρέμο Φρόλιερ σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 48′, καθώς οι Ελβετοί εξασφάλισαν τη δεύτερη θέση στον 7ο όμιλο. Θα αντιμετωπίσουν στους “16” την Πορτογαλία την Τρίτη στο στάδιο Lusail.

Ο Σακίρι έβαλε μπροστά την Ελβετία νωρίς στο πρώτο ημίχρονο πριν απαντήσουν οι δύο φορ της Σερβίας Μίτροβιτς και Βλάχοβιτς. Ο Εμπολό ισοφάρισε το σκορ λίγο πριν το ημίχρονο.

Η Ελβετία χρειαζόταν μια νίκη για να εξασφαλίσει μια θέση στα νοκ άουτ αφού νίκησε το Καμερούν και έχασε από τη Βραζιλία στα δύο πρώτα παιχνίδια της. Η ελβετική ομάδα έφτασε στη φάση των “16” στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014 στη Βραζιλία και ξανά τέσσερα χρόνια αργότερα στη Ρωσία. Ηττήθηκε με 1-0 και στα δύο ματς, από Αργεντινή και Σουηδία, αντίστοιχα.

Κόντρα στην Πορτογαλία, οι Ελβετοί θα επιδιώξουν να φτάσουν στα προημιτελικά για πρώτη φορά από το 1954 όταν και φιλοξένησαν το τουρνουά.

Dylan Martinez via Reuters

To Kαμερούν ”τσαλάκωσε” την εικόνα της Βραζιλίας

Ο Βίνσεντ Αμπουμπακάρ σκόραρε με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε τη νίκη γοήτρου με 1-0 στο Καμερούν επί της Βραζιλίας. Η πεντάκις πρωταθλήτρια κόσμου τερμάτισε πρώτη στον 7ο όμιλο αλλά δέχτηκε το πρώτο της τέρμα στην εφετινή διοργάνωση.

Στη συνέχεια, ο Aμπουμπακάρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή έβγαλε τη φανέλα του κατά τη διάρκεια του πανηγυρισμού του.

Η Βραζιλία, που είχε ήδη φτάσει στο νοκ άουτ μετά τις νίκες επί της Σερβίας και της Ελβετίας, θα αντιμετωπίσει τη Νότια Κορέα στη φάση των 16.

Η Βραζιλία τερμάτισε με έξι βαθμούς, όσους και η Ελβετία, αλλά η σελεσάο είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων. Το Καμερούν αποχώρησε με τέσσερις βαθμούς και η Σερβία με έναν.

Οι Βραζιλιάνοι οπαδοί κρατούν μια γιγάντια βραζιλιάνικη σημαία με την εικόνα του Πελέ με το μήνυμα που γράφει στα αγγλικά "Πελέ,ταχεία ανάρρωση", κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Καμερούν και Βραζιλίας, στο στάδιο Lusail στη Λουσαϊλ του Κατάρ, Παρασκευή , 2 Δεκεμβρίου 2022. (AP Photo/Natacha Pisarenko) :
via Associated Press

Ο προπονητής της Βραζιλίας Tίτε ξεκούρασε σχεδόν όλους τους βασικούς του και έκανε 10 αλλαγές σε σχέση με τη νίκη κόντρα στην Ελβετία τη Δευτέρα.

Η Βραζιλία παρέμενε χωρίς τον τραυματία Νεϊμάρ, αλλά ο σταρ φόργουορντ βρέθηκε στο στάδιο Lusail για να παρακολουθήσει τον αγώνα με τους συμπαίκτες του. Τη Δευτέρα η Βραζιλία που ψάχνει το πρώτο της Παγκόσμιο Κύπελλο από το 2002 θα παίξει με τη Νότια Κορέα για τη φάση των “16”.