Μουντιάλ: Η Ιαπωνία über alles (βίντεο)

Με επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος η Ιαπωνία επικράτησε της Ισπανίας με 2-1 και κατέκτησε την πρωτιά στον 5ο όμιλο. Εκτός συνέχειας οι Γερμανοί παρά τη νίκη τους!
Paul Childs via Reuters

H Ιαπωνία μετά τη Γερμανία, νίκησε απόψε με δραματικό τρόπο και την Ισπανία με 2-1 στην τελευταία αγωνιστική του Ε′ ομίλου του Μουντιάλ και παρά την ήττα της από την Κόστα Ρίκα, πήρε την πρώτη θέση σε μια βραδιά για γερά νεύρα! Οι ”φούριας ρόχας” παρά την ήττα τους τερμάτισαν δεύτεροι με 4 βαθμούς, όσους και η Γερμανία η οποία λόγω διαφοράς τερμάτων έμεινε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης! Η ”μάνσαφτ” αν και είδε την Κόστα Ρίκα να ανατρέπει το σκορ και να παίρνει προβάδισμα με 2-1 στο 70′, πέτυχε τρία γκολ και πήρε μια άνευ βαθμολιγικής σημασίας με 4-2, τερματίζοντας 3η.

Οι ”μπλε σαμουράι” σκόραραν δύο φορές νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στους Ισπανούς.

Ο Άο Τανάκα πέτυχε με το γόνατο το νικητήριο γκολ στο 51′. Χρειάστηκαν περίπου δύο λεπτά για να επιβεβαιώσουν οι διαιτητές ότι η μπάλα δεν είχε περάσει εκτός γραμμών πριν από το γκολ.

Ο Αλβαρο Μοράτα σκόραρε πρώτος για την Ισπανία στο 11ο λεπτό στο Στάδιο Khalifa, αλλά η Ιαπωνία έκανε επική ανατροπή μετά την ανάπαυλα. Ο Ρίτσου Ντοάν ισοφάρισε στο 48′ με σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, και ο Τανάκα που αγωνίζεται στην Β′ κατηγορία της Γερμανίας με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ πρόσθεσε το δεύτερο λίγα λεπτά αργότερα.

Η Ιαπωνία σόκαρε επίσης τη Γερμανία με 2-1 στο πρώτο της παιχνίδι στo ίδιo γήπεδο. Στην φάση των “16”η ομάδα του Χατζίμε Μοριγιάσου θα αντιμετωπίσει την Κροατία. Η Ισπανία θα παίξει με το Μαρόκο.

Matthew Childs via Reuters

Η Γερμανία έμεινε εκτός Μουντιάλ παρά τη νίκη της με 4-2 επί της Κόστα Ρίκα. Τα «πάντσερ» επικράτησαν μεν των Κοσταρικανών αλλά έχασαν τη 2η θέση στην ισοβαθμία με την Ισπανία και αποχαιρέτησαν από τους ομίλους για δεύτερη διαδοχική φορά,κάτι πρωτοφανές. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με κεφαλιά του Σερτζ Γκνάμπρι νωρίς στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια όμως οι Κοσταρικανοί γύρισαν το ματς χάρη στα γκολ των Τεχέδα (59′) και Βάργκας (70′) με τον Νόιερ ανήμπορο να αντιδράσεις και στις δύο περιπτώσεις. Η Κόστα Ρίκα όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που θα της έδινε την πρόκριση και υπέκυψε στη Γερμανία που έκαναν ανατροπή στην ανατροπή με τα δύο γκολ του Κάι Χάβερτς &3′, 85′) και του Φίλκρουγκ στις καθυστερήσεις.