Μουντιάλ: Η Νότια Κορέα "άρπαξε" μέσα από τα χέρια της Ουρουγάης την πρόκριση (Βίντεο)

Οι Ασιάτες νίκησαν την Πορτογαλία που είχε ηδη εξασφαλίσει το εισητήριο για τους "16" και υπερτέρησαν στην ισοβαθμία των Νοτιοαμερικάνων.
Fabrizio Bensch via Reuters

Aλλη μία πρόκριση- θρίλερ στο Μουντιάλ είχαμε το απόγευμα της Παρασκευής, αυτή τη φορά για τη Νότια Κορέα, που βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Πορτογαλία αλλά κέρδισε με 2-1 χάρη σε γκολ του Χε Τσαν Χουάνγκ στον 90+1’ και πήρε τη 2η θέση στην ισοβαθμία με την Ουρουγουάη, έχοντας περισσότερα γκολ από τους νοτιοαμερικάνους. Πρωτιά για τους Πορτογάλους του Φερνάντο Σάντος. Ο Χόρτα άνοιξε νωρίς το σκορ για τους Ιβηρες (5ο‘) ενώ για τους Νοτιοκορεάτες ισοφάρισε ο Γιουνγκ-Κουόν στο 27’.

O Λουίς Σουάρες αποχαιρετά το Μουντιάλ
John Sibley via Reuters

Νίκη χωρίς αντίκρισμα για την Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη και ο Λουίς Σουάρες αποκλείστηκαν από το Παγκόσμιο Κύπελλο παρά τη νίκη με 2-0 επί της Γκάνας την Παρασκευή.

Το αποτέλεσμα ήταν επίσης καταδικαστικό για τη Γκάνα.

Ο Σουάρες έπαιξε βασικό ρόλο και στα δύο γκολ του πρώτου ημιχρόνου για την Ουρουγουάη που σημείωσε ο Χορχιάν Ντε Αρασκαέτα.

Η Ουρουγουάη ήταν σε θέση να περάσει στους “16” μέχρι που το γκολ της Νότιας Κορέας στα τέλος του άλλου αγώνα 7ου ομίλου, της έδωσε τη νίκη με 2-1 επί της Πορτογαλίας. Αυτό σήμαινε ότι η Ουρουγουάη χρειαζόταν να πετύχει ένα ακόμα γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα της για να προκριθεί.