Μουντιάλ: Η Αυστραλία στους "16" μετά τη νίκη της επί της Δανίας (Βίντεο)

Η Αυστραλία κέρδισε με 1-0 τη Δανία και βρέθηκε στους «16» του Μουντιάλ για 2η φορά στην ιστορία της. Μαζί της και η Γαλλία παρά την ήττα της από την Τυνησία.
Ποδόσφαιρο Ποδόσφαιρο - Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA Κατάρ 2022 - Δ' όμιλος - Αυστραλία - Δανία - Στάδιο Al Janoub, Al Wakrah, Κατάρ - 30 Νοεμβρίου 2022 Ο Mάθιου Λέκι της Αυστραλίας γιορτάζει το πρώτο του γκολ.
John Sibley via Reuters

Η Αυστραλία προκρίθηκε στη φάση των “16” του Μουντιάλ μαζί με τη Γαλλία από τον Δ′ όμιλο, επικρατώντας της Δανίας με 1-0 την Τετάρτη με το γκολ του Μάθιου Λέκι στο 60ο λεπτό.

Είναι η πρώτη φορά που η Αυστραλία περνά στη νοκ άουτ φάση του Μουντιάλ από το 2006, τη μοναδική άλλη περίπτωση που κατάφερε στα γήπεδα της Γερμανίας να προκριθεί από τη φάση των ομίλων.

Η Αυστραλία τερμάτισε δεύτερη στον Δ′ όμιλο με έξι βαθμούς όσους έχει και η Γαλλία που πήρε την πρώτη θέση λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο αποδείχθηκε μεγάλη απογοήτευση για τη Δανία μετά την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2020.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία γνώρισε την ήττα από την Τυνησία με 1-0 την Τετάρτη, μια ανώδυνη ήττα καθώς η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση.

Ο Ουαχμπί Καζρί σκόραρε στο 58ο λεπτό για να χαρίσει στους Τυνήσιους τη νίκη γοήτρου, που δεν ήταν αρκετή για να της δώσει την πρόκριση στη φάση των 16.

Ο Τυνήσιος άσος της Μονπελιέ έκανε κούρσα μές την καρδιά της γαλλικής άμυνας και αφού πέρασε δύο αντιπάλους, έστειλε την μπάλα στην κάτω γωνία της εστίας του Μανταντά. Ήταν η τρίτη νίκη της Τυνησίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο επιθετικός της Γαλλίας, Αντουάν Γκριεζμάν, πίστευε ότι είχε ισοφαρίσει το σκορ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά τελικά ήταν οφσάιντ μετά από έλεγχο στο VAR.