Μουντιάλ: Η Κόστα Ρίκα στο κόλπο της πρόκρισης μετά τη νίκη με 1-0 επί της Ιαπωνίας

Χαρακτηριστικό της εικόνας του β' ημιχρόνου ήταν οι 12 προς 1 τελικές προσπάθειες της Ιαπωνίας, με την μια και μοναδική της Κόστα Ρίκα να είναι το γκολ.
via Associated Press

Με γκολ του Φούλερ στο 81′ η Κόστα Ρίκα νίκησε την Ιαπωνία και έβαλε φωτιά στον 5ο όμιλο.

Πλέον, όλα είναι ανοιχτά με το Ισπανία - Γερμανία να ολοκληρώνει στις 21:00 τους αγώνες του ομίλου για την 2η αγωνιστική και τέσσερις ομάδες να ψάχνουν δύο εισιτήρια για την φάση των 16 του Μουντιάλ, στην 3η και τελευταία αγωνιστική.

Η Κόστα Ρίκα ήταν «ανύπαρκτη» αγωνιστικά σε όλο το β’ ημίχρονο με την Ιαπωνία να την παίζει σχεδόν, μέχρι το 81′ λεπτό όταν στην πρώτη της επίθεση, σκόραρε με τον Φούλερ.

Την τελευταία αγωνιστική την Τετάρτη, 1η Δεκεμβρίου, παίζουν Ιαπωνία - Ισπανία και Κόστα Ρίκα - Γερμανία.