Μουντιάλ: Νίκησε η Πολωνία την Σαουδική Αραβία με 2-0

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πέτυχε επιτέλους το πρώτο του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο.
Jennifer Lorenzini via Reuters

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε επιτέλους για πρώτη φορά σε Μουντιάλ το Σάββατο, βοηθώντας την Πολωνία να νικήσει τη Σαουδική Αραβία με 2-0 και αυξάνοντας τις πιθανότητες της ομάδας του να φτάσει στα νοκ άουτ.

Ο Λεβαντόφσκι ξέσπασε σε δάκρυα αφού σκόραρε στο 82ο λεπτό. Έτρεξε προς τη γωνία με τα χέρια του τεντωμένα και μετά έμεινε σωριασμένος στο γήπεδο καθώς οι συμπαίκτες του έσπευσαν να τον συγχαρούν. Σηκώθηκε, σκούπισε το πρόσωπό του και έστειλε ένα φιλί στο πλήθος.

Ήταν το πρώτο γκολ του Πολωνού επιθετικού της Μπαρτσελόνα στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην πέμπτη του εμφάνιση στο τουρνουά.

Ο 34χρονος Λεβαντόφσκι συμμετείχε επίσης στο πρώτο γκολ στο 40ο λεπτό, όταν υποδέχθηκε τη μπάλα μετά το αρχικό μπλοκ του τερματοφύλακα Μοχάμεντ Αλ-Οουέις και στην συνέχεια την έδωσε στον Πιοτρ Ζιελίνσκι ο οποίος σκόραρε.

Ο Αλ-Οουέις αρνήθηκε στον Λεβαντόφσκι ένα δεύτερο γκολ αργά στο ματς.

Η Πολωνία δυσκολεύτηκε στο Education City Stadium καθώς η ομάδα της Σαουδικής Αραβίας έβγαινε συχνά στην επίθεση έχοντας την συμπαράσταση πολλών οπαδών της σαν να έπαιζε στην έδρα της.

Ο Πολωνός τερματοφύλακας Βόιτσεχ Σέζνι απέκρουσε το πέναλτι του Σαλέμ Αλ-Νταουσαρί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στη συνέχεια της φάσης, απέκρουσε και το σουτ του Μοχάμεντ Αλ Μπουρέικ από το ριμπάουντ.

Η Πολωνία θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Αργεντινή, ενώ η Σαουδική Αραβία θα συναντήσει το Μεξικό στα τελευταία παιχνίδια του Γ′ ομίλου.