Μουντιάλ: Οι ΗΠΑ παρέμειναν για τρίτο αγώνα αήττητες κόντρα στην Αγγλία (Βίντεο)

Tα "Λιοντάρια" μολονότι έμειναν στο 0-0 με τους Αμερικανούς είναι μια.. ανάσα από την πρόκριση στους "16".
USA TODAY USPW via Reuters

Μερικές παραδόσεις δεν σπάνε με τίποτα. Οι ΗΠΑ μετά το Μουντιάλ του 1950 (όπου νίκησαν με 1-0) κι αυτό το 2010 (1-1) παρέμειναν αήττητες απέναντι στην Αγγλία καθώς απέσπασαν την ισοπαλία με 0-0 στο στάδιο Αλ Μπαϊτ του Κατάρ.

Παρά την ισοπαλία η Αγγλία παρέμεινε πρώτη στον 2ο όμιλο με τέσσερις βαθμούς κι έχει το τελευταίο παιχνίδι της απέναντι στους Ουαλούς όπου αρκεί να μην χάσει με 4-0 για να περάσει στους “16” ενώ η Αμερική πάει σε ”τελικό” με το Ιράν, θέλοντας μόνο τη νίκη για να προκριθεί.

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ σε αντίθεση με τον αγώνα με το Ιράν όπου εντυπωσίασε, δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τις ΗΠΑ οι οποίες μάλιστα είχαν και την καλύτερη φάση του αγώνα με το σουτ του Πούλισικ να σταματά στο δοκάρι του Πίκφορντ στο 33′. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σο εκτέλεσε από αριστερά το φάουλ, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο.