Μουντιάλ: Η Σενεγάλη πέταξε στο καναβάτσο το Κατάρ (Βίντεο)

Η Σενεγάλη κέρδισε τους διοργανωτές με 3-1, μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης και ουσιαστικά πέταξε εκτός διοργάνωσης τους οικοδεσπότες.
Kai Pfaffenbach via Reuters

Οι επιθετικοί της Σενεγάλης, Μπουλαγιέ Ντιά, Φαμαρά Ντιεντιού και Μπάμπα Ντιένγκ σκόραραν για να εξασφαλίσουν μια άξια νίκη με 3-1 επί του Κατάρ και να φέρουν τη διοργανώτρια χώρα στα πρόθυρα του αποκλεισμού μετά την αναμέτρηση των δύο ομάδων για τον Α′ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Al Thumama Stadium την Παρασκευή.

Η Σενεγάλη έχει πλέον τρεις βαθμούς από τα δύο παιχνίδια της και συναντά τον Ισημερινό σε μια κρίσιμη αναμέτρηση την Τρίτη, ενώ το Κατάρ δεν έχει ακόμη βαθμούς και θα μείνει εκτός τουρνουά εάν η Ολλανδία κερδίσει τον Ισημερινό ή ο αγώνας λήξει ισόπαλος αργότερα την Παρασκευή.

Ένα κραυγαλέο λάθος από τον Μπουαλέμ Κούκι επέτρεψε στον Ντιά να σκοράρει το πρώτο γκολ της Σενεγάλης τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο αμυντικός έστρωσε άθελα του την μπάλα καθώς προσπαθούσε να την απομακρύνει, πριν ο Ντιεντού σκοράρει με κεφαλιά στο δεύτερο μέρος και ο Ντιένγκ εξασφαλίσει τη νίκη των Αφρικανών στο τέλος.

Το Κατάρ σημείωσε το πρώτο του γκολ σε Παγκόσμιο Κύπελλο στο 78′ καθώς ο γεννημένος στην Γκάνα επιθετικός, Μοχάμεντ Μουντάρι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Ισμαήλ Μοχάμεντ, αλλά η σπάνια στιγμή πανηγυρισμού για τους γηπεδούχους οπαδούς αποδείχθηκε απλά παρηγοριά.