Μουντιάλ: Ο Μέσι κράτησε "ζωντανή" την Αργεντινή (Βίντεο)

Η "αλμπισελέστε" πήρε την πρώτη της νίκη στο Κατάρ κόντρα στο Μεξικό και μπήκε σε τροχιά πρόκρισης.
Ο Αργεντινός Λιονέλ Μέσι πανηγυρίζει αφού σημείωσε το εναρκτήριο γκολ της ομάδας του κατά τη διάρκεια του αγώνα του Γ' ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου μεταξύ Αργεντινής και Μεξικού, στο στάδιο Lusail στο Λουσαΐλ, Κατάρ, Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2022. (Fabio Ferrari/LaPresse μέσω AP)
via Associated Press

Ο Λιονέλ Μέσι σημείωσε άλλο ένα κρίσιμο γκολ για την Αργεντινή στη νίκη της με 2-0 επί του Μεξικού το Σάββατο και έδωσε τους πρώτους τρεις βαθμούς στην ”αλμπισελέστε” στον Γ΄όμιλο του Μουντιάλ.

Ο Μέσι έκανε πρώτα ιδανικό κοντρόλ στην πάσα του Άνχελ Ντι Μαρία έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε ένα χαμηλό σουτ από τα 25 μέτρα στην κάτω γωνία του Οτσόα στο 64ο λεπτό.

Ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε τα 8 γκολ στην 21η συμμετοχή του σε Μουντιάλ και ισοφάρισε τα τέρματα αλλά και τις εμφανίσεις του Ντιέγκο Μαραντόνα.

Έτρεξε πανηγυρίζοντας προς τους οπαδούς της Αργεντινής πριν τον αγκαλιάσουν οι χαρούμενοι συμπαίκτες του. Έδειχνε συγκινημένος καθώς άρπαξε και κουνούσε τη φανέλα του πριν στείλει ένα φιλί στο πλήθος.

Ο αναπληρωματικός, Έντσο Φερνάντες έβαλε το δεύτερο γκολ της Αργεντινής στο 87ο λεπτό με εξαιρετική ατομική ενέργεια.

Η Αργεντινή επανέκαμψε μετά την ήττα με 2-1 από τη Σαουδική Αραβία στον εναρκτήριο αγώνα της. Η ομάδα του Σκαλόνι βρίσκεται στη δεύτερη θέση του Γ′ Ομίλου ενόψει του τελευταίου της αγώνα με την Πολωνία την Τετάρτη.

Ο 35χρονος Μέσι πιθανότατα παίζει στο τελευταίο του Παγκόσμιο Κύπελλο, το οποίο κι είναι ο μοναδικός μεγάλος τίτλος που λείπει από την σπουδαία συλλογή του.