Μουντιάλ: Ισπανία - Γερμανία 1-1: Θρίλερ χωρίς νικητή και «ζωντανή» η Γερμανία

Η Ισπανία άνοιξε το σκορ κόντρα στη Γερμανία στο 62ο λεπτό με τον Μοράτα. Η Γερμανία κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με την Ισπανία στο 83ο λεπτό.
Fabrizio Bensch via Reuters

Ο 29χρονος επιθετικός της Βέρντερ Βρέμης, Νίκλας Φούλκρουγκ, κράτησε «ζωντανό» το όνειρο της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Μουντιάλ για τη Γερμανία. Δεκατρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς (πέρασε στο 70΄ αντί του Μίλερ) «εκτέλεσε» τον Σιμόν κι «έγραψε» το τελικό 1-1 με την Ισπανία στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου που διεξήχθη στο «Αλ Μπαγιάτ» της Αλ Κορ.

Τι σημαίνει το αποτέλεσμα αυτό, μετά και τη νίκη της Κόστα Ρίκα νωρίτερα επί της Ιαπωνίας (1-0); Σημαίνει ότι και οι τέσσερις ομάδες του ομίλου διεκδικούν τα δύο «εισιτήρια» για τα νοκ άουτ, με την Ισπανία μετά το βαθμό που πήρε απόψε να έχει το προβάδισμα έναντι των υπολοίπων. Με 4 πόντους η «φούρια ρόχα» προπορεύεται και της αρκεί μία ισοπαλία στο τελευταίο ματς με τους Ιάπωνες για να περάσει.

Το άλλο ματς του γκρουπ, ανάμεσα σε Γερμανία και Κόστα Ρίκα θα είναι «τελικός». Η «νασιονάλμανσαφτ», με μόλις ένα βαθμό μετά την ήττα από τους «Μπλε Σαμουράι», θέλει το «τρίποντο» πάση θυσία για να έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση, η οποία σε τέτοια περίπτωση θα κριθεί στη διαφορά τερμάτων, εάν η Ιαπωνία καταφέρει να πάρει έστω ένα βαθμό από την Ισπανία.

1-0, για την Ισπανία δίνει την λύση με προβολή ο Μοράτα!

Ο Αλβάρο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 62ο λεπτό και έδωσε το προβάδισμα στην Ισπανία. Ο Άλμπα είδε την κίνησή του στην περιοχή και τον τροφοδότησε από τα δεξιά και εκείνος με υπέροχο τσίμπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ζήτησαν πέναλτι οι Γερμανοί σε χέρι του Μπουσκέτς

1-1, ο Φούλκρουγκ... ανακουφίζει με τρομερό τελείωμα!

Οι Γερμανοί απάντησαν στο γκολ του Μοράτα στο 83ο λεπτό. Οι παίκτες του Χάνσι Φλικ αντάλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Μουσιάλα μοίρασε στον Φίλκρουγκ και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.