Μουντιάλ: Κοντά σε μια ιστορική πρόκριση το Μαρόκο, κέρδισε 2-0 το Βέλγιο

Άνω κάτω ο 6ος όμιλος - Όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική.
via Associated Press

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Μαρόκο επικρατώντας με 2-0 του Βελγίου με τέρματα των των Σαμπαιρί με απευθείας χτύπημα φάουλ και λάθος του τερματοφύλακα Κουρτουά και Αμπουκλάλ.

Το Μαρόκο με αυτή του νίκη βρίσκεται κοντά σε μια ιστορική πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ.

Το Βέλγιο για δεύτερο ματς εμφανίζεται κατώτερο του αναμενομένου.

Να σημειωθεί ότι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του α′ ημιχρόνου το Μαρόκο σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζιγιές. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε από το VAR καθώς ο Σαΐς ήταν σε θέση οφσάιντ εμποδίζοντας το οπτικό πεδίο του Κουρτουά.

Το αποτέλεσμα βάζει φωτιά στον 6ο όμιλο, όπου όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική την Πέμπτη 1η Δεκεμβρίου, όπου το Βέλγιο αντιμετωπίζει την Κροατία, με το Μαρόκο να παίξει με τον Καναδά, με τους αγώνες να διεξάγονται ταυτόχρονα στις 17:00.