Μουντιάλ: Στους «16» με καποέιρα του Κασεμίρο η Βραζιλία (βίντεο)

Η Βραζιλία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην καλοστημένη Ελβετία αλλά ένα γκολά= του Καζεμίρο η «σελεσάο» εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Amanda Perobelli via Reuters

Η ομάδα του Τίτε… πάλεψε χορεύοντας στη Ντόχα, λύγισε με 1-0 την Ελβετία και εξασφάλισε το εισιτήριο της επόμενης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου χάρη σε ένα ασύλληπτο γκολ του άσου της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η «σελεσάο» ήταν πιο ενεργητική στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο δίχως να πραγματοποιήσει κάποια ευκαιρία έως τη συμπλήρωση του 10λεπτου. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό έως εκείνο το διάστημα, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Εν συνεχεία, η Βραζιλία ανέβασε την απόδοσή της και προσπαθούσε είτε με κάθετες πάσες, είτε με βαθιές μπαλιές, να βάλει δύσκολα στην άμυνα των Ελβετών. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 27′. Ο Ραφίνια έκανε μία εξαιρετική σέντρα προς την απέναντι πλευρά, βρήκε τον Βινίσιους, ο οποίος με τη μία δεν βρήκε… γεμάτα την μπάλα και ο Ζόμερ έδιωξε σε κόρνερ. Οι πλευρές δεν έκαναν κάποια αξιοσημείωτη τελική στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.

Στην επανάληψη, η Ελβετία έκανε αισθητή την παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο, καθώς άρχισε να πατάει πιο συχνά στην εστία του Άλισον, αναγκάζοντας τη Βραζιλία να… φρενάρει τις επιθετικές αρετές της. Οι Ελβετοί είχαν κλείσει καλά τους χώρους στους παίκτες του Τίτε, ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 64ο λεπτό.

Ο Βινίσιους έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR ως οφσάιντ. Εν συνεχεία, το σύνολο του Τίτε έγινε πιο δραστήριο στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου και αναζητούσε διακαώς το γκολ που θα το έφερνε στην πρόκριση. Στο 83′, ο Κασεμίρο έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ εν κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζόμερ, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Η Ελβετία κλήθηκε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν τα κατάφερε και η «σελεσάο» εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΓΚΟΛ: 83′ Κασεμίρο
ΔΟΚΑΡΙ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52′ Φρεντ / 50′ Ρίντερ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Η Βραζιλία έφτασε το σερί της στους 17 αήττητους αγώνες σε φάση ομίλων, ούσα η πρώτη Εθνική ομάδα που φτάνει το εν λόγω αριθμό / Η τελευταία φορά που Η Ελβετία νίκησε δύο σερί παιχνίδια σε Μουντιάλ ήταν το 2006 κόντρα σε Τογκό και Κορέα.

Bραζιλία (Τίτε): Άλισον, Μιλιτάο, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Σάντρο (86′ Τέλες), Κασεμίρο, Φρεντ, Πακετά (46′ Ροντρίγκο), Βινίσιους, Ραφίνια (73′ Άντονι), Ριτσάρλισον (73′ Ζεσούς)

Eλβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Ροντρίγκες, Ελβέντι, Ακάνζι, Βίντμερ (86′ Φράι), Φρόιλερ, Τσάκα, Ρίντερ (58′ Στέφεν), Σο (75′ Εμπισέρ), Βάργκας (58′ Φερνάντες), Εμπολό (75′ Σεφέροβιτς)

Πηγή: Ertsports.