Μουντιάλ: Ο Κούντους εκτέλεσε τη Νότια Κορέα και «έσωσε» την Γκάνα (βίντεο)

Σε ένα απίστευτο ματς με πέντε γκολ, πολλές καθαρές ευκαιρίες και δυνατές συγκινήσεις, η Γκάνα επιβλήθηκε 3-2 της Νότιας Κορέας.
via Associated Press

Σε έναν αγώνα που απέκτησε «άγρια ομορφιά», τα «μαύρα αστέρια» προηγήθηκαν, οι Ασιάτες ισοφάρισαν με δυο γκολ του Τσο, αλλά, με πρωταγωνιστή τον μεσοεπιθετικό του Άγιαξ, που πέτυχε δύο τέρματα, το σύνολο του Ότο Άντο κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 3:2 και να μπει δυναμικά στο… κόλπο της πρόκρισης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Πιο δυναμικά «μπήκε» στο παιχνίδια η Νότια Κορέα και δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις στα «καρέ» της Γκάνας. Το παιχνίδι είχε ρυθμό αλλά καμία τελική προσπάθεια στο πρώτο 20ο λεπτό. Πρώτη στιγμή και γκολ.

Η Γκάνα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των Κορέατων και ο Σαλισού άνοιξε το σκορ από κοντά, κόντρα στην ροή του αγώνα. Δέκα λεπτά αργότερα η Γκάνα βρήκε και δεύτερο τέρμα. Ο Τζόρνταν Αγιού γέμισε από αριστερά, με τον Κούντους να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. To ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Γκάνα να εκμεταλεύεται κάθε στιγμή της στο παιχνίδι και τη Νότια Κορέα να «πληρώνει» το κακό της διάστημα.

Στο 49′ η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους. Ο Λάμπτεϊ σούταρε, έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για την Νότια Κορέα, τρία λεπτά αργότερα. Ο Τσο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ζιγκί απομάκρυνε με υπερένταση. Στο 57′ το σύνολο του Πάολο Μπέντο κατάφερε να μειώσει.

Ο Λι, που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι, έκλεψε την μπάλα, έβγαλε μια σέντρα και αυτή την φορά ο Τσο νίκησε τον Ζίγκι με το κεφάλι, γράφοντας το 2:1. Δύο λεπτά αργότερα η Νότια Κορέα ισοφάρισε! Ξανά ο Τσο, ξανά με το κεφάλι, έβαλε την ομάδα του ξανά σε «τροχιά νίκης».

Στο 69′ η Γκάνα έβγαλε και πάλι αντίδραση. Κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα, ο Μενσά σέντραρε, η μπάλα έφτασε στον Κούντους και εκείνος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ωραίο τελείωμα σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 75′ ο Λι εκτέλεσε φάουλ και ο Ζίγκι έπεσε στην αριστερή γωνία του και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 77′ ο Σαλισού έσωσε την Γκάνα, διώχνοντας πάνω στην γραμμή την προσπάθεια του Γιούνγκ. Aπό εκεί και έπειτα η Νότια Κορέα πίεζε ασταμάτητα, Στο 90+3′ ο Ζίγκι είπε «όχι» σε σουτ του Τσο από πλάγια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή. Η Γκάνα άντεξε μέχρι τέλους και πανηγύρισε σπουδαία νίκη.

ΓΚΟΛ: 58′,61′ Τσο/24′ Σαλισού, 34′,69′ Κούντους
ΔΟΚΑΡΙ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Γιουνγκ Τζουνγκ, 77′ Γκουόν Κιμ/20′ Αμαρτέι, 72′ Λάμπτεϊ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Μοχάμεντ Σαλισού έγινε ο πρώτος αμυντικός που σκοράρει για την Γκάνα σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο.

Νότια Κορέα (Πάολο Μπέντο): Κιμ Σονγκ-Γκιου, Κιμ Μουν Χουάν, Μιν-Τζάε Κιμ (90+1′ Κιουνγκ Γουόν Κουόν), Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, Γιν-Σου Κιμ, Ιν-Μπέομ Χουάνγκ, Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ (79′ Ουί Τζο Χουάνγκ), Τζανγκ-Χουν Κγουόν (57′ Κανγκ Ιν Λι), Γου-Γιόνγκ Τζιόνγκ (46′ Σανγκ Χο Να) , Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο.

Γκάνα (Ότο Άντο): Ζιγκί, Λάμπτεϊ (78′ Οντόι), Σαλισού, Μενσά (88′ Μπαμπά), Αμαρτέι Ντάνιελ, Πάρτεϊ, Κουντούς, Σαμέντ, Ζ. Αγιού (78′ Σουλεμανά), Α. Αγιού (78′ Κιερέ), Γουίλιαμς

Πηγή: Ertsports.gr