Σκάνδαλο στο στίβο: Αξιωματούχος έβαλε την αρχάρια ανιψιά του να τρέξει σε διεθνή αγώνα 100 μέτρων

Σομαλή δρομέας σημείωσε τον πιο αργό χρόνο στα 100 μέτρα καθώς τερμάτισε 10 δευτερόλεπτα πίσω από άλλους αθλητές.
.
.
Twitter

Σε διαθεσιμότητα τεθηκε για νεποτισμό ο πρόεδρος της Σομαλικής Ομοσπονδίας Στίβου Khadija Adan Dahi μετά τον τερματισμό στη τελαυταία θέση της ανηψιάς του στους Παγκόσμιους Πανεπιστημιακούς Αγώνες στην Κίνα.

Στο βίντεο που έχει γίνει viral στο διαδίκτυο, βλέπουμε την Nasra Ali Abukar να τρέχει την απόσταση των 100 μέτρων σε 21,81 δευτερόλεπτα, περίπου 10 δευτερόλεπτα πίσω από τους πρωτοπόρους.

Αυτός ο χρόνος θεωρείται ότι ήταν ο πιο αργός που έχει σημειωθεί ποτέ σε διεθνή αγώνα.

H Nasra Ali Abukar είναι στην πραγματικότητα ανιψιά της αντιπροέδρου του Σομαλικού Στίβου Khadija Adan Dahir και ότι η επιλογή της για τον αγώνα στην Κίνα έγινε καθαρά λόγω νεποτισμού.

Ο Elham Garaad, ο οποίος δημοσίευσε το viral βίντεο στο Twitter, έγραψε: «Το Υπουργείο Νεολαίας και Αθλητισμού πρέπει να παραιτηθεί. Είναι αποκαρδιωτικό να γίνεσαι μάρτυρας μιας τόσο ανίκανης κυβέρνησης.

Ο υπουργός Νεολαίας και Αθλητισμού της Σομαλίας, Mohamed Barre Mohamud, δήλωσε ότι η Ali δεν ήταν «αθλητής ούτε δρομέας». Σύμφωνα με το Forbes, ο Mohamud είχε νωρίτερα «ζητήσει συγγνώμη» για το περιστατικό σε ένα βίντεο στο Facebook.

«Αυτό που συνέβη σήμερα δεν ήταν αντιπροσωπευτικό του σομαλικού λαού», είπε στα σομαλικά, σύμφωνα με το Forbes.

Οι Θερινοί Παγκόσμιοι Πανεπιστημιακοί Αγώνες συνεχίζονται στο Τσενγκντού της νοτιοδυτικής Κίνας.