38ος Αυθεντικός Μαραθώνιος: Η γιορτή του αθλητισμού επέστρεψε στην Αθήνα

Με τη συμμετοχή χιλιάδων δρομέων και αθλητών από όλο τον κόσμο.
Eurokinissi Sports

Χιλιάδες δρομείς από κάθε γωνιά της Ελλάδας και όλης της γης έδωσαν το παρόν στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, την γιορτή του αθλητισμού που επέστρεψε μετά από ένα χρόνο απουσίας λόγω της πανδημίας.

Περίπου 9.800 αθλητές και αθλήτριες από 83 διαφορετικές χώρες του κόσμου πήραν μέρος στην κλασική διαδρομή των 42.195 μέτρων, από τον Μαραθώνα έως το Καλλιμάρμαρο.

Λόγω των υγειονομικών μέτρων, οι μαραθωνοδρόμοι φέτος αγωνίστηκαν σε δύο ξεχωριστά γκρουπ, με την πρώτη εκκίνηση να δίνεται στις 9 το πρωί και τη δεύτερη 45 λεπτά αργότερα.

Νωρίτερα, διεξήχθη ο αγώνας δρόμου των 5.000 μέτρων.

Eurokinissi

Νικητής ο Γκελαούζος

Ο Κώστας Γκελαούζος αναδείχθηκε νικητής του φετινού Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, καθώς κάλυψε την ιστορική διαδρομή σε 2:16:49.

Ο δρομέας του Παναθηναϊκού έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας, ο οποίος τερμάτισε σε 2:22.33 και τρίτος ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός) με 2.24.05.

Ο Γκελαούζος με την επίδοσή του κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε ο Νίκος Πολιάς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 με 2:17.56, επιβεβαιώνοντας σε όλη την κούρσα τον τίτλο του φαβορί που είχε και τερματίζοντας πρώτος για 4η φορά στην καριέρα του.

Ο νικητής αφιέρωσε το κατόρθωμα του στον κόσμο, που τον στήριξε καθ’ όλη τη διάρκεια της διαδρομής. Επιπλέον, αναφέρθηκε και στον φίλο του και συναθλητή του, Παναγιώτη Καραϊσκο, που δεν μπόρεσε να παρεβρεθεί στην 38η Κλασική διαδρομή, καθώς τέσσερις μέρες πριν, νόσησε με κορονοϊο.

«Η αλήθεια είναι πως ρίσκαρα πολύ. Πέρασα αρκετά γρήγορα, το οποίο με χρέωσε μετά. Παρόλα αυτά έδειξα πολύ δυνατός και ότι έχω την επίδοση στα πόδια μου. Κρατήθηκα, το πίστεψα. Το χρώσταγα στον κόσμο και τους ευχαριστώ όλους. Και μέσα στη διαδρομή και στο Καλλιμάρμαρο, πραγματικά μου έδωσαν κίνητρο, να καταφέρω αυτό που κατάφερα», δήλωσε.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) ήταν η ταχύτερη μαραθωνοδρόμος στις γυναικές με 2.41.30, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην Αυθεντική διαδρομή. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κατερίνα Ασημακοπούλου του ΑΟ Μυκόνου με 2.48.12, ενώ τρίτη ήταν η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 2.51.32.

Η νικήτρια ανέφερε στην κάμερα της ΕΡΤ : «Ήταν μια πάρα πολύ όμορφη εμπειρία. Δεν έχω ξαναπεράσει τόσο καλά σε μαραθώνιο. Μπορώ να πω ότι μου βγήκε και πάρα πολύ ευχάριστα. Όχι ότι δεν ζορίστηκα, ήταν πολύ μεγάλη προσπάθεια, αλλά ήταν τόσο απολαυστικό που το έζησα από την αρχή μέχρι το τέλος».

Αυγενάκης, Μπακογιάννης, Κικίλιας, και πολλοί άλλοι στα 5 χλμ

Ανθρωποι όλων των ηλικιών, ανάμεσά τους πολιτικοί, πρώην σπουδαίοι αθλητές, έλαβαν μέρος στο αγώνισμα των 5χλμ, που προηγήθηκε του 38ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας.

Ανάμεσά τους και ο υφυπουργός αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης, ο οποίος έτρεξε δίπλα στον κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ του αγωνίσματος, Σπύρο Ανδριόπουλο, ο δήμαρχος Αθηναίων, Κώστας Μπακογιάννης, ενώ συμμετείχαν και οι Βασίλης Κικίλιας (υπουργός τουρισμού), Πηγή Δεβετζή, Νίκη Μπακογιάννη, Γιούρκας Σεϊταρίδης κ.α.

Οι πραγματικοί νικητές

Τη γραμμή τερματισμού πέρασαν και δύο άνθρωποι μεγάλης ηλικίας, ο Γιώργος Δούσης, ο οποίος στα 88 του χρόνια τρέχει αδιάλειπτα, αλλά και η κυρία Σταματία, προσωπική φίλη του ειρηνιστή Γρηγόρη Λαμπράκη, που δήλωσε μάλιστα πως τρέχει για να τιμήσει τη μνήμη και τις αξίες του.