Australian Open: Τεράστια πρόκριση για τον Στέφανο Τσιτσιπά, βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ

Αντίπαλός του τώρα θα τεθεί ο Γιανίκ Σίνερ, Νο 10 στον κόσμο.
via Associated Press

Πραγματικό παλικάρι ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ανέτρεψε δύο φορές τον αγώνα με τον Αμερικανό Τέϊλορ Φριτζ και τελικά τον νίκησε με 3-2 ( 4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4 ) σετ και πέρασε στα προημιτελικά του Australian Open.

Τη στιγμή που όλοι πίστευαν ότι ο Τσιτσιπάς δεν θα τα κατάφέρει και μάλιστα πόνταραν στον Αμερικανό, αυτός τους διέψευσε όλους και έκανε το αδύνατο δυνατό. Αντίπαλός του τώρα θα τεθεί ο Γιανίκ Σίνερ που είναι Νο 10 στον κόσμο.

Και όμως όλα ξεκίνησαν άσχημα για τον Στέφανο, αφού ο Φριτζ, είχε εκπληκτικό σερβίς και έπαιζε συνέχεια στο αριστερό χέρι τον Στέφανο. Ο Έλληνας όμως κρατήθηκε και συνέχισε να παλεύει.

Στο πρώτο σετ ο Φριτζ έκανε μπρέϊκ στο έβδομο γκέϊμ, το υπερασπίστηκε και τελικά το πήρε με 6-4.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Αμερικανό. Κατάφερε να κρατήσει τα δικά του σερβίς και στο δέκατο γκέϊμ και ενώ το σκορ ήταν 5-4 υπέρ του, έκανε μπρέϊκ και πήρε το σετ με 6-4, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Αμερικανός δεν το έβαλε κάτω και πήρε το πάνω χέρι πάλι στο τρίτο σετ. Όπως ακριβώς στο πρώτο σετ, έκανε μπρέϊκ στο έβδομο γκέϊμ και τελικά κατάφερε να πάρει το σετ με 6-4 και να προηγηθεί με 2-1.

Ήταν η στιγμή που όλοι πίστεψαν ότι ο Στέφανος θα χάσει και ότι δεν μπορεί να τα καταφέρει. Ο Έλληνας τενίστας όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Έτσι στο τέταρτο σετ, έκανε μπρέϊκ στο όγδοο γκέϊμ, υπερασπίστηκε το σερβίς του και τελικά κατάφερε να το πάρει με 6-3 και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο 5ο σετ, ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε. Παρ’ ότι ο Φριτζ προσπάθησε και πάλεψε παίρνοντας κάποιους καταπληκτικούς πόντους, δεν ήταν αρκετό αυτό για να νικήσει τον Στέφανο. Μάλιστα υπήρξε και παρατήρηση λίγο πριν στον πατέρα του για κοουτσάρισμα και ο διαιτητής ζήτησε από τον Στέφανο να είναι αυτός που θα του ζητήσει να μην παρασύρεται και να μη μιλάει κάτι που έκανε ο Έλληνας άσος.

Ο Τσιτσιπάς ήταν τελικά πολύ συγκεντρωμένος σε αυτό το σετ, έδειξε τη μεγάλη κλάση του και κατάφερε να το πάρει με 6-4 και να περάσει για τρίτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του Αυστραλιανού τουρνουά.

Αλήθεια του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Όσοι είδαν τον αγώναν καταλαβαίνουν τι έκανε σήμερα ο Στέφανος. Μπράβο του.