Η Λέφσκι Σόφιας νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ στο Europa Conference League

Ο ΠΑΟΚ για να προκριθεί χρειάζεται τρία γκολ χωρίς να δεχτεί ούτε ένα.
EUROPA CONFERENCE LEAGUE 2022-2023
Eurokinissi Sports

Πολύ δύσκολα έγιναν τα πράγματα για τον ΠΑΟΚ μετά την εκτός έδρας ήττα του με 2-0 από τη Λέφσκι Σόφιας στο πλαίσιο του δευτέρου προκριματικού γύρου του Europa Conference League.

Ο ΠΑΟΚ καλείται στη ρεβάνς της Τούμπας να σημειώσει τρία γκολ και να μη δεχτεί ούτε ένα για γίνει η ομάδα που θα πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Δύσκολο έργο έχει λοιπόν ο Ρασβάν Λουτσέσκου και η ομάδα του.

Δεν μπορώ να γνωρίζω το βαθμό ετοιμότητας του ΠΑΟΚ και γενικά των Ελληνικών ομάδων σε αυτή τη χρονική περίοδο, όμως το σίγουρο είναι ότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν ήταν έτοιμη πνευματικά γι’ αυτό το ματς.

Δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς το γεγονός ότι από μία ομάδα που δεν ήταν φαβορί πριν την έναρξη του αγώνα, αμέσως μετά το σφύριγμα του διαιτητή για να ξεκινήσει το ματς, δέχτηκε γκολ. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 20 λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ δέχτηκε και δεύτερο γκολ και τα πράγματα έγιναν πολύ μα πολύ δύσκολα.

Η Λέφσκι δεν είναι καμία σούπερ ομάδα. Είναι όμως επικίνδυνη, είχε ενθουσιασμό, αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και κυρίως δούλεψε πάνω στις αδυναμίες του ΠΑΟΚ. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Λέφσκι είχε πολλά προβλήματα και στον πάγκο της είχε μόλις έξι παίκτες από τους οποίους οι δύο ήταν γκολκίπερ και μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, ο προπονητής της δεν είχε κάνει ούτε μία αλλαγή.

Ο Λουτσέσκου προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα πραγματοποιώντας αρκετές αλλαγές, αλλά η έλλειψη χημείας μεταξύ των ποδοσφαιριστών του, ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν είδαμε την ομάδα που χάνει και θέλει οπωσδήποτε γκολ, τον ΠΑΟΚ δηλαδή, να μην δημιουργεί ευκαιρίες, να έχει μία κατοχή, αλλά μέχρι εκεί, κυρίως στο δεύτερο μέρος. Στο πρώτο δημιούργησε δύο καλές στιγμές, αλλά αυτές δεν μετατράπηκαν σε γκολ. Με τέτοια απόδοση, δεν μπορεί να πάει πουθενά.

Πρέπει να αλλάξει πολλά ο Λουτσέσκου μέσα σε μία εβδομάδα, μέχρι τη ρεβάνς. Μπορεί; Κανείς δεν γνωρίζει. Το σίγουρο είναι ότι θα φανεί και ελπίζουμε να έχουμε μία ευχάριστη ανατροπή. Γιατί όπως είπαμε και στην αρχή, ο ΠΑΟΚ πρέπει να σημειώσει τρία γκολ και να μη δεχτεί κανένα.

Δυστυχώς για την Ελληνική ομάδα, αυτή παρουσιάστηκε ανέτοιμη τόσο σε ομαδικό επίπεδο, όσο και σε ατομικό. Μπορεί να αλλάξει αυτό; Θα κάνουμε υπομονή για να δούμε. Ο δρόμος για την πρόκριση πλέον, είναι όχι απλά ανάβαση, αλλά… κάτι παραπάνω. Δεν αξίζει να αναφέρουμε περιγραφικά στοιχεία του αγώνα. Η γενική απόδοση και κυρίως η απόδοση όλης της ομάδας τα λέει όλα.