CULTURE
26/06/2018 11:32 EEST | Updated 26/06/2018 15:10 EEST

Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας: Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετέχουν στο διαγωνιστικό

Facebook

Oλοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό του 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, που θα πραγματοποιηθεί από τις 16 έως τις 22 Σεπτεμβρίου 2018.

Από τις συνολικά 227 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), η προκριματική επιτροπή επέλεξε 68 ταινίες, οι οποίες θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 41ης διοργάνωσης. Από αυτές οι τέσσερις είναι ντοκιμαντέρ και οι δύο animation.

Τα μέλη της φετινής προκριματικής επιτροπής αποτελούνταν από τους: Ιφιγένεια Κοτσώνη (σκηνοθέτης, σεναριογράφος), Σπύρο Ταραβήρα (σκηνοθέτης, παραγωγός, σεναριογράφος), Γιάννης Σακαρίδης (σκηνοθέτης, παραγωγός), Αντώνης Παπαδόπουλος (καλλιτεχνικός διευθυντής Φεστιβάλ Δράμας, σκηνοθέτης). 

 

Η λίστα με τις ταινίες που διαγωνίζονται:

1. Muffin- Bolda Daniel 

2. The Penal Colony- Aliksanian Lindsey και Cizek Manos

3. Open Up- Kornilova Katia

4. Sisters- Kryvokhyzha Lyuba

5. 3-μηδέν στο ογδόντα εννιά-Stout Boris

6. Ave Eva-Twardowska Oliwia

7. Quidnunc- Αγιώτης Χάρης

8. Calling- Αναστασιάδου Άρτεμις

9. Φλεγύας- Άντζους Δημήτρης

10. Natron - Απαρτιάν Άρης και Αβραμίδου Σοφία

11. Hippo - Αργυρού Θεοφύλακτος

12. Άρια - Αριστείδου Μυρσίνη

13. Deathcar - Βακαλιός Ανδρέας

14. Yawth - Λήδα Βαρτζιώτη, Δημήτρης Τσακαλέας

15. Συλλέκτης - Θοδωρής Βουρνάς

16. Τέταρτος Τοίχος - Δημήτρης Γκότσης

17. Πολυέλαιος - Αντώνης Γλαρός

18. Ρίτα - Γιώργος Δανόπουλος

19. Δεσμοί - Ανδρόνικος-Κωνσταντίνος Δημόπουλος

20. En Partie - Αναστασία Μελία Ελευθερίου

21. Springtime Rest - Γιάννης Ζαφείρης

22. Σελφίτιδα - Πέγκυ Ζούτη

23. O Ηχος του Βλαδιβοστόκ - Μάριος Ιωάννου

24. Ο Ευρωπαίος Πολίτης - Νίκος Καμπέρης

25. La Ultima Hija - Εύη Καραμπάτσου

26. Fake news - Δημήτρης Κατσιμίρης

27. Shapes of Mine - Γιώργος Καψανάκης

28. Η Σιγή των Ψαριών όταν Πεθαίνουν - Βασίλης Κεκάτος

29. Πέρα από τ′ Αστέρια - Στελάνα Κληρής

30. Let’s talk about love - Αλέξης Κουαντάς

31. Sunday 11.00 - 12.00 - Στέλιος Κουκουβιτάκης

32. Bασιλεία - Αναστασία Κρατίδη

33. Εκτορας Μαλό- Η Τελευταία Μέρα της Χρονιάς - Ζακλίν Λέντζου

34. 37 Mέρες - Νικολέτα Λεούση

35. Βουρβουρού - Καρίνα Λογοθέτη

36. Διάβαση - Νίκος Μαθιός

37. Το τηλεφώνημα - Ανδρέας Μαριανός

38. Terra Nera  - Αλεξάνδρα Ματθαίου

39. Τυφλόμυγα - Δέσποινα Μαυρίδου

40. Οταν Ημουν στο Λύκειο, ήμουν Ερωτευμένος με την Αννα - Ελένη Μητροπούλου

41. Μόλλυ 6 με 8 - Ευθύμης Μιχελουδάκης

42. Ομπρέλα -Αμέρισσα Μπάστα

43. Λεωφόρος Πατησίων - Θανάσης Νεοφώτιστος

44. Παρεμπιπτόντως - Κωνσταντίνος Οικονόμου

45. Εξοδος - Αλκιβιάδης Παπαδόπουλος

46. Ο Αδερφός μου - Θοδωρής Παπαδουλάκης

47. Beyond Good & Evil or (The Exuberantly Painful Process of Teething)  -Αλέξανδρος Παπαθανασόπουλος

48. Η Γυναίκα στο Δωμάτιο - Ρωμανος Παπαϊωάννου

49. 30 - Κωνσταντίνος Πατσαλίδης

50. The Sound - Αντονι Πέτρου

51. Η Φάμπρικα - Αλέξανδρος Σικαλιάς

52. Ολα για Ολα - Μαρίνος Σκλαβουνάκης

53. Tropical Dreams - Βαγγελιώ Σουμέλη

54. Newstria - Κώστας Σταματόπουλος

55. Αγγελος Νομάς - Σήφης Στάμου

56. Live - Βασίλης Σταυρόπουλος

57. Η Στιγμή - Γιάννης Στεφανάκις

58. Check In - Κωνσταντίνος Στραγαλινός

59. Versus - Κώστας Τατάρογλου

60. Εντροπία - Χρήστος Τάτσης

61. Ντάνια - Μάρσια Τζιβάρα

62. You Should Know Better - Θάνος Τοπούζης

63. Νάρκη - Δημήτρης Τσαλαπάτης

64. Μόνο Αγάπη - Μιχάλης Χαπέσιης

65. Άβανος - Παναγιώτης Χαραμής

66. Κιόκου Πριν Ερθει το Καλοκαίρι - Κωστής Χαραμουντάνης

67. Τεμπέλης - Διονύσιος Χρονόπουλους

68. Thin Green Line - Μάριος Ψαράς

 

Οι σκηνοθέτες θα πρέπει να καταθέσουν την τελική κόπια προβολής στα γραφεία του Φεστιβάλ έως τις 27 Αυγούστου 2018 και έως τις 17.00.

 

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε τη σελίδα